27. února měli žáci 9. tříd jedinečnou příležitost zúčastnit se besedy s jedním z posledních žijících čs. letců RAF – panem Tomášem Lomem. Beseda se uskutečnila v Muzeu RAF generála Emila Bočka. Po úvodní prohlídce muzejních sbírek nás v horním sále přivítala moderátorka besedy Hana Bergmanová Klímová. Seznámila nás s životním příběhem Tomáše Loma.

Obdivuhodná osobnost člověka, který letos oslaví úctyhodných 96 let, nás okouzlila. Tomáš Lom, rozený Löwenstein, se narodil v roce 1924 v rodině lékaře. Rodina odjela ještě před okupací do Londýna, Tom zde studoval a v 18 se přihlásil do armády. „Viděl jsem, co se děje doma v Československu a nechtěl jsem stát stranou. Proto jsem se přihlásil do armády“.

Plný sál mladých lidí naslouchal životnímu příběhu muže, který sám sebe bere stále s humorem a umí zaujmout svými příběhy a historkami ze života. Nejen vyprávění, ale odpovědi na dotazy byly rozsáhlé a poučné. Beseda se protáhla na dvě hodiny, ale nelitovali jsme, poznali jsme totiž zajímavého člověka, báječného a statečného muže, který svůj život prožil se ctí a naplno.                                  

„Mysleli jsme si, že se jedná jen o nezábavnou muzejní přednášku, ale hned, jak vešel úžasný člověk, pan Tomáš Lom, začalo nás to bavit. Byli jsme úplně bez sebe, žasli jsme nad tím, jak 95 letý člověk umí tak zajímavě přednést tak vážnou věc. Nemluvě o tom, jak nádherně, zajímavě a vtipně uměl mluvit a zaujmout žáky našeho věku. Jsme neskutečně rádi, že jsme se mohli potkat s tak významným charismatickým mužem. Děkujeme za tuto přínosnou akci.“                                                                                                                                                  Simča, Šárka, Lucka, Janča a Barča

„Beseda se nám moc líbila. Jsme rádi, že jsme se mohli setkat s panem Lomem, který bojoval za náš stát v britském RAF.“

Miloš a Daniel

„Bylo to zajímavé a poučné. Poznali jsme kus historie z jiného úhlu pohledu, než je obvyklé. Líbilo se nám, že během debaty kolovaly tematické předměty.   

Adéla M. a Terezie

 „Bylo to super. Bylo vidět, že si to vše pan Lom prožil. Rozhodně dobré zpestření výuky dějepisu.Mohli jsme vidět tyto události z pohledu normálního člověka. 

 Matěj

„Velká poklona panu Lomovi, že tak dlouho zvládl povídat o válce. Na jeho věk obdivuhodné, co všechno si pamatuje. … „

„Bylo to krásné, poučné a zajímavé. Na jeho věk je borec. Palec nahoru! „