Spojení projektů Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol pod společný projekt s názvem ŠKOLNÍ PROJEKT schválila vláda 8.3.2017. Vládní nařízení č. 74/2017 Sb. je platné od 15.3.2017 a zavádí změny pro školní rok 2017/2018.

Od září 2017 bude firma Ovocentrum z Valašského Meziříčí naší škole dodávat vedle ovoce a zeleniny nově také mléko a neochucené  mléčné výrobky.

Novinkou je, že na veškeré dotované produkty budou mít NOVĚ nárok zcela zdarma všechny děti základních škol.

 

Úkolem projektu je především přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit zdravé stravovací návyky ve výživě dětí, bojovat proti epidemii dětské obezity a zvrátit klesající spotřebu ovoce a zeleniny.

 

ZDARMA bude nadále ovoce, zelenina, ovocné šťávy, ovocné pyré, NOVĚ ZDARMA také neochucené mléko a neochucené mléčné výrobky (např. jogurt, sýr, tvaroh). Výdej neochucených mléčných výrobků bude velmi zjednodušený, odpadá evidence o výdeji, výběr peněz a podobně, výdej těchto produktů bude stejně jednoduchý, jako výdej ovoce a zeleniny:

1 x za 14 dní  děti dostanou 2ks ovoce, zeleniny či šťávy a 1ks neochucených mléčných výrobků

Jsme rádi, že i naše škola může podpořit tyto úspěšné projekty.

 

 

Význam mléka v lidské populaci

Základním a hlavním významem mléka je výživa mláďat jednotlivých druhů zvířat. Další důležitý význam mléka je zastoupení v lidské výživě. Mezi ostatní významy patří ekonomický význam pro zemědělství a pro stát (vytváření pracovních míst, vývoz, dovoz…)

Pod pojmem mléko rozumíme zpravidla mléko kravské, protože toho se u nás spotřebuje nejvíce. Je možno konzumovat také mléko a výrobky  kozí, ovčí, méně známé pak lamí, velbloudí nebo např. buvolí.

Mléko se nejvíce konzumuje v Evropě a v Severní Americe. V Asii pak méně a u obyvatel Afriky je schopnost trávit mléko nejmenší. Existují lidé, kteří mají problém trávit mléko s obsahem laktózy (laktóza je cukr, který se přirozeně vyskytuje v živočišném mléce. Při trávení se laktóza musí rozštěpit na glukózu a galaktózu, které dokáže organismus vstřebat).

Lidé, kteří nemohou trávit mléko s obsahem laktózy, mají tzv. laktózovou intoleranci. Intolerance na mléko se může objevit kdykoliv během života v případě např. vynechání mléka po delší čas.