28. listopadu 2019 si děti z pěti škol vyzkoušely preventivní program Rubikon. Soutěžní vzdělávací program o rizicích sázení mladistvých odstartoval v 9.00 hodin v ivančickém kině Réna. Organizátorem bylo Středisko volného času Ivančice. Mezi účastníky patřila kromě naší školy ještě ZŠ TGM Ivančice, GJB Ivančice, ZŠ Vranovice a ZŠ Rousínov.

Cílem Rubikonu je upozorňovat žáky na rizika sázení, naučit je správně se rozhodovat v životních situacích, poznávat míru rizika a nést důsledky svých rozhodnutí. Žáci se v Rubikonu učí, že i sázka je rozhodnutí. Nezodpovědné sázení a jeho důsledky u mladistvých je téma, na kterém Rubikon žákům ukazuje rizika rozhodování tam, kde nemají dostatečné vědomosti, zkušenosti nebo informace.

Soutěž měla celkem šest kol, ve kterých se žáci setkávali s nejrůznějšími úkoly. Pokaždé si mohli vsadit body, které buď ztratili nebo získali. Ne vždy byly zadané disciplíny spojené s vědomostmi nebo dovednostmi, mnohdy rozhodla i náhoda. Náš tým, ve složení Vojtěch Šmarda, Ondřej Adam, Klára Doležalová, Terezie Sladká a Šárka Rodriguez, nakonec naplnil heslo Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. I přesto si zaslouží pochvalu za bojovnost a snahu, se kterou po celé dopoledne naši školu reprezentovali. Ještě po čtvrtém kole byli na první příčce, bohužel v posledních dvou kolech přišli o cenné body. Soutěž si užili a určitě se dozvěděli spoustu informací o rizicích sázení.

Jitka Tesáčková