V pátek 5. října se 8. a 9. ročníky vypravily do nedalekých Kralic nad Oslavou. Na žáky zde čekala nejen prohlídka Památníku Bible kralické, ale i výukový program o historickém knihtisku. Počasí nám naštěstí přálo, část programu se proto mohla uskutečnit venku. Nejprve se žáci rozdělili do čtyř skupin dle tříd a pak se postupně střídali na všech zastaveních. Co vše se žáci dozvěděli a sami si zkusili? Seznámili se s historií tvrze, kde se od roku 1578 tiskly knihy nejen náboženského charakteru, ale také světské knihy a učebnice. Dozvěděli se, že Bible kralická byla vrcholným dílem ve své době nejen díky překladu Jana Blahoslava z původních jazyků, kterým byla bible psaná – z hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny, ne latiny, jak bylo běžné, ale především díky krásné češtině. Bible kralická byla vůbec prvním překladem bible do českého jazyka. V expozici si prohlédnout bibli, litery, bronzové špendlíky, nádobí a další nálezy, které se při vykopávkách v Ivančicích a v Kralicích našly. Z tvrze se do dnešních dnů zachovalo pár obvodových zdí a sklepení. Výukový program se skládal z několika bodů. Žáci si sami zkusili tisk jedné stránky na replice tiskařského listu, kterou si odnesli domů, během tisku se dozvěděli spoustu informací o tisku ve středověku, z čeho se vyráběly barvy, jaké jsou druhy tisku, jak se barvy nanášely, kdo byli sazeči,… Také si zkusili psát historickým písmem. Každý obdržel listy s předlohou a linkami, úplně jako v písance pro 1. třídu. Ještě před samotným psaním jsme si měli uvolnit ruku malováním zvířátek dle zadaných instrukcí. Po svačinové pauze si každý vyrazil minci starých Keltů- duhovku. Také jsme si prohlédli tolar a další mince a dozvěděli se, kolik jsme museli zaplatit za různé věci ve středověku. Děkujeme studiu bezkliky.eu, kteří pro nás tento program zajistili.

A jak žáci zhodnotili páteční výlet do historie?

  • „Kralice se mi líbily, mohli jsme si vyzkoušet staré písmo a vyrazit vlastní mince.“ Lukáš Benda
  • „V Kralicích se mi líbilo. Bylo to naučné a zábavné.“ Vojta Š.
  • „Bible kralická byla zajímavá a velmi poučná. Nejvíc se mi líbil knihtisk. Doufám, že pojedeme na takové akce častěji. „ Barča E.
  • „Exkurze se mi líbila, byla zajímavá, psaní historickým písmem je těžké.“ Verča S.
  • „V Kralicích to bylo skvělý. Líbilo se mi snad všechno, protože jsme si vyzkoušeli, jak se dříve psalo i tisklo. A taky jsme se toho hodně dozvěděli.“ Filip Ř.
  • „Program v Kralicích byl moc hezký. Některé historické události jsem věděla, ale dozvěděla jsem se toho spoustu nového. Byla jsem ráda, že jsme si všichni vyzkoušeli knihtisk, ražení mincí i psaní historickým písmem. Celý výlet byl moc podařený.“ Míša T.
  • „Bylo to velmi naučné. Moc se mi to líbilo. Zase jsme se něco nového naučili. Zkoušeli jsme si razit mince, psát a tisknout.“ Klárka D.
  • „Moc se mi líbil tento program. Nejvíc se mi líbilo historické okrasné písmo, kterém uměl nádherně psát pan průvodce. Byl sympatický a hodný.“ Šárka R.
  • „Bylo to fajn, moc se mi to líbilo. Odvezli jsme si plno zážitků.“ Franta T.
  • „Moc se mi tam líbilo, dozvěděli jsme se nové věci a určitě bych se tam jela podívat znovu.“ Jana S.