V pondělí 23. 5. jsme se vypravili do světa hmyzu a pavouků. V brněnské Lipce, školském zařízení pro environmentální vzdělávání, na nás čekal ekologický výukový program s názvem Nech brouka žít.

V příjemném prostředí obklopeném nádhernou zahradou nás přivítali naši průvodci programem – Eliška a Jirka. Ti nám pověděli pohádku o nešťastném slunéčku sedmitečném, které hledá své jméno i místo v přírodě. Potom se děti rozdělily na dvě skupiny. Ta, která se věnovala pavoukům, odešla s Eliškou do zahrady. Tam Eliška ukázala krásné fotky několika pavouků, pojmenovala je a popsala jejich význam v přírodě. Děti pozorovaly živé pavouky, malovaly si pavoučí sítě, vyhledávaly sítě křižáka a prolézaly z provázku vytvořenou pavučinou.
Jirka se s druhou skupinou věnoval broukům. Nad jejich fotkami děti přemýšlely o významu brouků
v přírodě, snažily se popsat tělo brouka, kuklily se jako housenka a zahrabávaly myš stejně jako to dělají hrobaříci. Když přinesl Jirka živou larvu a vytáhl ji za substrátu, kde byla ukrytá, nestačili jsme se divit, jakou rychlostí opět zmizela do svého úkrytu. Děti si připadaly skoro jako malí vědci, když zkoumaly brouka pod binokulární lupou.
Při hodnocení celého dopoledne Eliška s Jirkou chválili děti za pozornost, postřeh, znalosti a chuť se něco nového naučit.
Program přispěl k pochopení významu pavouků a brouků v přírodě, k ohleduplnosti k nelíbivým živočichům a k úžasu nad rozmanitostí přírody.

 Marie Machová