Poslední předvánoční týden bývá v naší škole vždy rušno. Vrcholí období vánočních příprav, které v minulých letech slavnostně ukončoval tradiční vánoční jarmark s rozmanitými výrobky žáků. Každoročně se aktivně zapojují žáci naší školy napříč ročníky, pomáhají, vyrábějí a také prodávají své výrobky. V letošním roce jsme se však na Vánoce zaměřili z druhé strany. Chtěli jsme objevit kouzlo již polozapomenutých staročeských Vánoc a tradic, které se k nim pojí.  A protože od prvotního nápadu není daleko k jeho pojmenování, vznikly tak Staročeské Vánoce u Menšíků. Starší žáci proto pro mladší školáky připravili dvě zajímavá dopoledne. Připomněli jsme si Vánoce bez pozlátek, ohňostrojů a dalších zbytečností. V průběhu příprav jsme objevovali již dávno opomíjené vánoční zvyky a obyčeje. A tak se ve čtvrtek a v pátek před vánočními prázdninami v našich třídách rozvoněl františek, po chodbách se linula vůně cukroví a vánoček, zdobily se perníčky, krájela jablíčka, házelo střevícem a také u nás plaval vánoční kapr. Vánoční příběh byl mladším žákům představen jako krátké divadelní představení, které zpracovali žáci 7. třídy. Děti také psaly dopis Ježíškovi a učily se zpívat koledy se svými staršími spolužáky.  Bylo toho opravdu hodně. Děti si připomněly, že vedle těch dnešních uspěchaných a komerčních Vánoc mohou prožít také ty prostší a lidovější, avšak ne chudší vánoční svátky.

    K. Novotná Kudrnová