Tak zněl podtext žákovské akademie, která se konala v pondělí 4. května 2015 v kině Réna. V úvodu programu ředitelka školy shrnula důvody, jenž nás vedly k uspořádání letošní akademie.  A že toho bylo ke slavení!

Slavili jsme nedělní svátek maminek. Ne proto, že to slyšíme z různých médií a že by se to mělo, ale proto, že maminky jsou ty nejcennější bytosti, které máme.

Slavili jsme slavnosti svobody, protože páteční Den vítězství osvobození nad fašismem nám připomene válečné hrůzy, které skončily před 70 lety.

Slavili jsme také to, že máme vynikající žáky ve škole, o čemž svědčí jejich skvělé umístění u přijímacích zkoušek na střední školy, sobotní získání titulu mistryně ČR v házené starších žákyň v Plzni (házenkářky Bára Krejčíková, Klárka Kovářová, Katka Haladová a Natálka Svobodová), vítězství třídy 8.B v projektu s Modrou beruškou na téma autismus, vítězství 4. třídy ve výtvarné soutěži Fandíme Kometě a jiné úspěšné aktivity v různých projektech, do které se naše škola zapojuje.

Důvodů k oslavám je tedy spousta, ale důvodem nejdůležitějším bylo zmíněno zdraví, zvlášť zdraví dětí. Naši školu totiž navštěvuje onkologicky nemocná holčička, kterou jsme virtuálně všichni pozdravili a popřáli jí na dálku jen to nejlepší! A hodnotu zdraví si mnohdy při otevření žákovské knížky, kdy na nás tu a tam vykoukne jiná známka než 1 a nějaká ta poznámka, vůbec neuvědomíme. Slavili jsme tedy hlavně to, že jsou naše děti zdravé.

Po úvodních slovech odstartovali skvělá vystoupení prvňáčci svým tanečkem s plyšáky.  Po nich publikum roztančili druháci country tancem a třeťáci nám zpívaným příběhem připomněli, jak probíhá vývoj dítěte až do školních let. I starší žáci z druhého stupně nám představili svůj um. Kamila Rotterová a Dušan Badin celý program nejen brilantně moderovali, ale scénkou „U Nudle“ rozesmáli všechny v sále. Dramatický kroužek dětí 1. stupně nám zahrál kousek pohádky O dvanácti měsíčkách a dramatický kroužek 2. stupně scénku Trojka z mravů s Vladimírem Menšíkem.  S jarní písničkou poté vystoupili čtvrťáci a sólově nám zazpívaly Terka Filipová a Eva Šínová z 8. B. Páťáci si zkusili od všeho trochu – vystoupením Charleston nejen zatančili, ale i zazpívali, zahráli a hlavně mile všechny pobavili. Konec byl tradičně v duchu loučení. „Jsou vynikající, neskuteční, tvořiví, milí a budou nám ve škole moc chybět“, těmito slovy se ředitelka školy rozloučila s moderátory, herci a imitátory v jednom – Kamčou a Dušanem, kteří jsou žáky 9.A třídy a v září nastoupí na studia na střední školy. Na úplný závěr všichni vystupující obsadili celé pódium a všichni společně zazpívali píseň Mamince.

Májové odpoledne se opravdu vydařilo, většina maminek a babiček si trošku poplakala, vždyť bez slziček štěstí se žádná podobná akce neobejde!

Lenka Vokurková