Taky si rádi listujete novými knihami? A listujete od začátku, nebo od konce? Já většinou od konce. Ale nedělám dobře, často si tím totiž pokazím pravý zážitek z četby, neboť přelétnu očima poslední stránku a dozvím se pointu celého příběhu, aniž bych s hlavním hrdinou  prošla  všemi peripetiemi jeho románového života.

Listování, které jsme zažili ve středu 27. března v kině Réna s herci Lukášem Hejlíkem, Alanem Novotným a herečkou Lenkou Janíkovou, je však něco úplně jiného. Akční formou dokazuje především mládeži, že v době, kdy světu kralují různá interaktivní média, pořád ještě nepatří klasické  knihy do muzea či do sběru..

Herci nám poutavě, dle vlastních slov „formou 3D bez brýlí“, představili prostřednictvím scénického čtení knihu francouzského spisovatele Mikäela Olliviera Život k sežrání.

A co sami protagonisté o příběhu napsali?

„Ben žije s matkou na předměstí Paříže. Studuje sedmiletý gympl a je v pohodě. Jen ostatní jsou trochu nervózní… Ben váží o dvacet kilo víc, než by měl. Nezbývá než nastartovat vůli, přečkat výsměch spolužáků a pokusit se zhubnout. A taky pozná svou první lásku, Claire. Je tloušťka opravdu takový „pech“? Co se stane, když pro jednou člověk dietu poruší? Budou nás mít lidé rádi víc, když budeme vážit méně? A bude život poté krásný a snadný? Mikäel Ollivier na deka přesně vyvážil román o francouzském „metráčkovi“ současného světa, kde děti mohou mít všechno, co chtějí, přitom jim často chybí to nejdůležitější. Knížka o hladu, pubertě, první lásce a snech.“

 

Shodli jsme se s autory i herci na tom, že pro vzbuzení zájmu učit se číst je důležité děti motivovat a zapálit v nich chuť po poznávání. Projekt LiStOVáNí tuto podmínku rozhodně splňuje, je tou správnou zápalkou.

Milí žáci, knížku Život k sežrání najdete ode dneška ve školní knihovně. Už se vás těší. A nejen ona. 

 Z. Schmidová