23. až 27. ledna se ve školní družině uskutečnil další tématický týden dotovaný MŠMT a NIDM  v rámci projektu „ Klíče pro život“. Tentokrát jsme zavítali do staré Galie mezi Asterixe, Obelixe, jejich přátele i nepřátele- Římany. Právě ti zajali druida Panoramixe a Asterix s Obelixem přišli požádat děti o pomoc při záchraně starého přítele. Jako odměnu jim slíbili poklad Římanů a obdarovali je kouzelnou formulí a receptem na tajný nápoj síly.

Prvním úkolem malých osvoboditelů byla výroba galské přílbice, kterou zhotovili z kašírovaného balónku, alobalu a křídel z barevného kartonu. Rozděleni do pěti skupin po celý týden plnili různé úkoly, zdolávali překážky, cvičili svoji sílu, mrštnost a přesnou mušku coby malí gladiátoři i lovci divočáků. Se životem Římanů
se seznámili prostřednictvím dětských encyklopedií a internetu. Poznávali lesní živočichy a rostliny, složili bojovnou píseň a vyzkoušeli si dokonce věštit budoucnost. Poslední den malí Galové rozluštili kouzelnou formuli i recept a uvařili tajemný nápoj síly. Posilněni tímto lektvarem se s odvahou pustili do posledního boje s římským vojákem.

Tím překonali poslední překážku k vysvobození druida a dosáhli slíbené odměny – pokladu Římanů. Ten si spravedlivě rozdělili podle umístění jednotlivých družstev.Na památku na týden s Asterixem a Obelixem si odnesli domů kromě pokladu galskou přilbu a jistě i spoustu nových dovedností a zážitků.

M. Sojková