Zažil to snad každý „Vančák“. Navštívíme-li kterékoli místo v naší vlasti a zmíníme-li se o tom, že přijíždíme z Ivančic, skoro vždycky následuje otázka: „A to je tam, kde se narodil Menšík?“

Vladimír Menšík je nezapomenutelnou postavou české kultury a bezesporu společně s Alfonsem Muchou nejslavnějším rodákem města Ivančic. Navíc naše škola nese už téměř dvacet let ve svém  názvu Menšíkovo jméno, a tak jsme si i my  chtěli  připomenout nedožité 80. narozeniny tohoto umělce.

27. října jsme zhlédli v kině Réna dva filmy, v nichž Vladimír Menšík hrál. Žáci 1. – 7. ročníku se pobavili u pohádky  Jak se budí princezny a vzpomněli si tak na známé téma o Šípkové Růžence. Nejstarší žáci mohli obdivovat Menšíkovo herecké mistrovství v  historickém dramatu Markéta Lazarová, natočeném roku 1967 Františkem Vláčilem podle románu Vladislava Vančury. Díky vedoucí kina paní Daně Langové, které se podařilo tento vynikající snímek vypůjčit z pražského filmového archivu, měli naši žáci jednu z mála příležitostí vidět vzácný klenot české kinematografie. Film získal spoustu ocenění u nás i v zahraničí, mimochodem v anketě filmových tvůrců, teoretiků a kritiků byla Markéta Lazarová vyhlášena nejlepším filmem za období 100 let české kinematografie.

Před vlastním promítáním filmů jsme si připomněli život a herecké mistrovství Vladimíra Menšíka v krátkých scénkách, které si pro nás se svými třídními učiteli připravili žáci 7.B  a 9.  třídy.

Dopoledne strávené v kině ve společnosti Vladimíra Menšíka bylo naší poctou  výjimečnému rodákovi, který na Ivančice nikdy nezapomněl.

Zuzana Schmidová

Fotografie

Videa

Vzpomínkový program „Pocta Vladimíru Menšíkovi“ (video 1)

Vzpomínkový program „Pocta Vladimíru Menšíkovi“ (video 2)