V pondělí 29. dubna 2024 v rámci projektu Odborníci v naší škole k nám do třídy zavítala Mgr. Eliška Chalupová, veterinární sestra a fyzioterapeutka psů. Nejprve se nám představila a prozradila nám, co ji přivedlo k této profesi. Poté nás prováděla celým procesem, kdy pejska, černého labradora, srazilo ve vesnici auto. Pejsek měl natřikrát zlomenou stehenní kost. Ukázala nám rentgenový snímek zlomeniny a poté jsme si prošli vším, co takového pejska čeká před operací. Jak se mu zavádí kanyla do přední tlapky, proč má endotracheální trubici, k čemu slouží dvě další hadičky vedoucí do jeho tlamičky. Proč je vlastně celý schovaný pod operační rouškou a kouká mu jen tlapka. Jak důkladně se musí operované místo dezinfikovat. Také jsme si mohli prohlédnout operační nástroje – vrtačku, cvakačky, šrouby, kleště, … I když se jedná o obdobné nástroje, které můžete najít doma v garáži, všechny jsou z chirurgické oceli, aby se mohly řádně vysterilizovat. Také jsme se dozvěděli, že když se pejskovi zvýší při operaci počet dechů, musí se mu přidat analgetika, ne že by ho to bolelo, ale jeho tělo více reaguje. Poté jsme si mohli prohlédnout, jak mu veterinář nožku vyztužil ocelovou deskou a celou sešrouboval. 
Nakonec nám paní magistra ukázala, jak probíhá následná fyzioterapie a cvičení, aby se pejskovi dobře nožka zhojila. Také jsme si mohli vyzkoušet, jak funguje magnetická podložka. 

Celé povídání paní Chalupová prokládala příběhy z ordinace, povídala si se žáky, diskutovala s nimi nad jejich dotazy a celou dobu byl přítomen i pejsek Malina, který nám vše názorně ukazoval. (I když byl jen plyšový.)

L. Moresová

Názory žáků:

  • “Viděl jsem poprvé zlomenou tlapku na rentgenu.” Radek
  • “Seznámila jsem s tím, že pejsek běhá ve vodě na běhacím pásu.” Niky
  • “Bylo to moc fajn. Viděla jsem poprvé operaci pejska.” Melča
  • “Líbilo se mi, jak nám paní všechno vysvětlila od detailů. Líbilo se mi, jak nám paní ukazovala fotky z rentgenu. Líbil se mi přístroj, který nám paní ukázala, bylo to zajímavé, jak ten přístroj funguje.” Zuzka Ř.
  • “Hodně mě zaujal přístroj, který jsme si po hodině mohli prohlédnout. Mrzelo mě, že to bylo tak krátké, bylo to hrozně fajn.” Eliška
  • “Moc se mi to líbilo. Ani jsem nevěděla, že spravit kost u zvířete je až tak moc náročné. Paní moc pěkně povídala, byla to zábava.” Nela