V úterý 21. 11. 2023 si děti z přípravné třídy vyzkoušely práci v kuchyni. Předem jsme se domluvili, co by nám chutnalo, a co si vyzkoušíme upéct. Společně jsme se shodli na slaném a sladkém  pokrmu z listového těsta. Všechny ingredience nám paní učitelka přinesla – listové těsto, švestková povidla, sůl, kmín, plátkový sýr a vajíčko na pomazání. My jsme si přinesli jen vykrajovátko. To jsme použili na pizza těsto, ze kterého jsme chtěli vykrajovat a ozdobit si výtvory sýrem. Moc se nám to nepovedlo, ale o to víc nám to chutnalo.

Jako další pokus jsme si nachystali 4 plechy, na ně rozložili listové těsto. Dvě těsta jsme potřeli rozmíchaným vejcem, osolili, okmínovali a zubatým kolečkem rozkrájeli na proužky. Po upečení z toho byly vzhledné a velmi chutné slané tyčinky.

Další dvě těsta jsme nařezali na čtverečky a na ně malou lžící kladli povidla. Zamotali do tvaru šátečků a zase potřeli vejcem a dali péct. Při čekání na hotové pochoutky jsme si kreslili.

Celý proces výroby a pečení probíhal pod dohledem a spolupráce paní učitelky a paní asistentky. Bez nich by to určitě nešlo. Ještě jsme malí, ale i tak velmi šikovní. Během pár chvil byla kuchyňka a nejbližší prostory školy nádherně provoněné a paní učitelky nakukovaly a ptaly se, co dobrého pečeme. Tak, jak to pěkně vonělo, tak to bylo i velmi chutné.

Dnešní den nás inspiroval k dalšímu rozvíjení nových kuchařských dovedností, třeba na slepované vánoční cukroví, které si upečeme v adventu.

Tak dobrou chuť!

Andrea Krejčířová