Ivona Březinová, jméno české spisovatelky, při jehož vyslovení se rozzáří oči dětí, neboť vědí, že je čeká další napínavá kniha, a srdce rodičů plesá, neboť jejich dítě bere RÁDO do ruky knihu a se zaujetím si ji přečte celou až do poslední stránky.

Tento článek, ve kterém se budu věnovat právě návštěvě paní Březinové, rozdělím do tří částí. V první ji krátce představím. Ve druhém se objeví otázky, se kterými se na ni obraceli žáci, a ve třetí shrnu názory žáků.

Ve středu 3. května 2023 naši školu navštívila známá spisovatelka Ivona Březinová, která patří mezi top spisovatele pro děti a mládež v České republice. Je také držitelkou čtyř ocenění Zlatá stuha a dvou nominací ceny Magnesia litera. Jedná se o nejvyšší knižní ocenění u nás. Paní Březinová se nám v úvodu krátce představila a pak vyprávěla. Vyprávěla o svých knihách, jak se rodí nápady, jak kniha ožívá. Z plánové hodinové besedy byla rychlostí blesku hodina a půl. Paní Březinová píše pro děti a mládež. Ale to neznamená, že si její knihu nemůžete přečíst i vy. Znáte Řvi potichu, brácho, www.bez-bot.cz, Lentilka pro dědu, Jmenuji se Martina, Ester, Alice? Její knihy jsou velmi čtivé, poutavé, někdy smutné, pravdivé, ale vždy skvělé. Nebojí se těžkých témat, jako jsou například závislosti. Závislost na jídle, na drogách a na automatech. A právě tomuto triptychu knih se paní Březinová věnovala nejvíce. Přiblížila nám, jak musela proniknout do prostředí závislých, pracovala v centru Drop In, přespávala v psychiatrické léčebně, mluvila s těmi, kteří si prošli peklem.

L. Moresová

Otázky žáků a odpovědi paní Březinové:

  • „Jak dlouho píšete knihu?“ – „Pár týdnů, např. leporela, knihu Řvi potichu, brácho jsem psala tři roky.“
  • „Kterou knihu máte nejraději? – „Vždy tu poslední.“
  • „Proč se chtěla stát spisovatelkou?“ – „Bavilo mě vymýšlet si příběhy.“
  • „Jaký je Váš oblíbený spisovatel?“ – „V mládí jsem četla ráda verneovky a mayovky. Dnes mám nejraději Ivu Procházkovou.“
  • „Jaký druh literatury čtete ráda?“ – „Nejraději mám sci-fi romány. Fascinuje mě to, že někdo něco vymyslí, napíše a za pár let onen vynález skutečně existuje!“
  • „Jakou knihu jste napsala jako první? A která kniha byla jako první vydaná?“ – „První knihu jsem napsala Panáček Paneláček, ale první vydaná kniha byla Zrcátko pro Markétku.“
  • „Co Vás při psaní inspiruje?“ – „Skutečné příběhy, někdy i zajímavý novinový článek.“
  • „Píšete více knih naráz, nebo jen jednu?“ – „Vždy jen jednu knihu. Hlavní hrdinové příběhu se u mě doma zabydlí, než knihu dopíšu, žiji s nimi.“
  • „Co se Vám na psaní líbí?“ – „Při psaní žiji životy jiných, můžu si zkusit to, co bych normálně nemohla, a ani nechtěla. Ale i vy, když budete číst knihy, prožije více životů.“
  • „Kdy píšete nejraději?“ – „Pokud píšu knihu, píšu pořád, deset až dvanáct hodin denně, víkend nevíkend. Vždy píšu v létě a v zimě. Jaro a podzim patří besedám.“
  • „Co nyní připravujete?“ – „Knihu o ukrajinské holčičce Židle pro Angelinu a také další knihu z řady GO! – Gang odvážných o setkání s medvědem.“

Shrnutí očima žáků:

  • „Beseda se mi moc líbila, paní Březinová byla milá a otevřeně mluvila o problematických tématech, o kterých je potřeba mluvit. Moc mě zaujalo, co vlastně obnáší práce spisovatelky. Jako třeba zjišťování informací – od lidí i z internetu. Bylo zajímavé dozvědět se tyto informace od spisovatelky, od které většina z nás četla alespoň jednu knihu.“
  • „Paní Březinová mě inspirovala k zamyšlení o tom, čím chceme být a co nás baví.“
  • „ S paní Březinovou to bylo super, moc mě bavilo, jak vyprávěla smutné, ale i vtipné příběhy, které se promítly v jejich knihách. Je dobré, že motivuje lidi s psychickými problémy, závislostmi nebo handicapem a varuje před tím, co se může stát. Líbí se mi knížky plné dobrodružství GO!“
  • „Byla mi velmi sympatická, uměla k nám mluvit otevřeně a otevřela dvířka nám – čtenářům k tomu, abychom si přečetli její knihy. Oceňuji, že si na nás udělala čas a na všechny otázky nám odpověděla.“
  • „Paní Březinová byla sympatická, milá, hodná, a i když mám poruchu soustředění, tak jsem seděla a poslouchala. Doma máme její knížku Teta to zase plete, moc se mi líbila. Líbilo se mi, jak říkala příběhy závislaček, bylo mi jich líto, ale bylo to super.“
  •  „Beseda se mi moc líbila, spisovatelka mi byla moc sympatická a upřímná. Hezky se poslouchala a líbilo se mi i téma. Dozvěděla jsem se o jejích začátcích, o jejich knížkách i o procesu psaní knížky.“
  • „Beseda s paní Březinovou se mi beseda líbila. Je strašně příjemná paní, zaujalo mě a zároveň mě překvapilo, kolik je s takovou knížkou práce a jak se spisovatelé musí vžít do hlavních postav. Překvapilo mě, jak knížky vznikají a jak velké úsilí to vyžaduje. Bylo to zajímavé, klidně bych si to zopakovala.“