„legionáři, gladiátoři a Césarové“

Pořad nás vrátil v historii do období konce republiky a počátku císařství ve starověkém Římě. Žáci si rozšířili a doplnili výuku dějepisu, herci nám v krátkých scénkách znovu připomněli některé  osobnosti starověku –  diktátora Julia Caesara, císaře Claudia, Caligulu, krutého Nerona i nejznámějšího vůdce povstání gladiátorů Spartaka. Prostřednictvím rozhovorů mezi sebou i s diváky přiblížili dané období, dějiny vojenství, předvedli nám „akční“ představení. Skvěle  se jim podařilo odbourat  pasivní roli diváků, žáci se stali součástí děje představení, vyzkoušeli si výcvik legionářů, sestavili pověstnou želvu ze štítů. Závěr patřil představení výzbroje gladiátora a ukázkám bojů z arény. Žáci povzbudili vítězství potleskem a zachránili tak poraženému život. Nakonec všichni účastníci představení „přísahali“, že se ve škole a v životě nebudou chovat jako v aréně bojovníků a budou se vždy snažit řešit konflikty diplomatickou cestou, vzájemnou tolerancí a dohodou.

Na závěr několik reakcí našich žáků 6. třídy.

Petr: Bylo to dobrý, vystupoval jsem taky, líbil se mi ten souboj a formace želva, kterou jsem pomáhal sestavit.

Sabina: Líbil se mi celý program, bylo to naučné i legrační. Pobavila jsem se a naučila se přitom nové věci. Super. 🙂

Dominik: Celkově se mi to líbilo, zezačátku to bylo trošičku nudné, ale zbytek mě dost zabavil. Konkrétně se mi líbila želva a žebřík ze štítů.

Katka: Bylo to komické, dozvěděla jsem se mnoho nového, klidně bych tam šla znovu. Líbily se mi ukázky císařů, byla to legrace.

David: Pobavil mě koktavý král Claudius, nejvíc se mi líbilo jak bojovali, hlavně gladiátoři.

Standa: Bylo to dobrý, vtipný, poučný a zajímavý. Jen jedna věc mě naštvala, mohlo to být delší, kdyby 9. třída nezdržovali.

Terka: Moc se mi líbilo podání herců, bavilo mě to, měli to moc dobře udělané.

Jirka: Bylo to vtipné, spolupracovali s publikem, předváděli bojové ukázky a shrnuli  nám všechny panovníky.

R. Blažková a žáci 6. třídy