Po dvou letech, kdy se lyžařský výcvikový kurz kvůli pandemii Covid-19 nekonal, se sedmáci konečně dočkali. V pondělí 2. ledna 2023 jsme se vydali do Filipovic v Jeseníkách. Ubytování jsme měli zajištěné v penzionu Pepovka, odkud je to jen kousek do skiareálu.

Krátce po příjezdu jsme se najedli, převlékli do lyžařského oblečení a s lyžemi na ramenou šli obhlédnout svah. Podle úrovně lyžařských dovedností jsme se rozdělili do čtyř družstev – dvě lyžující a dvě družstva žáků, kteří ještě nikdy na lyžích nestáli nebo jen minimálně. Těch bylo letos rekordních čtrnáct. Po seznámení s bezpečností a rozcvičení se lyžaři vyvezli se svými vedoucími lanovkou nahoru, ostatní se začali učit na malém prostoru na okraji sjezdovky. Bohužel nebyl v provozu pojízdný pás, proto některým ubíralo síly šlapání do kopce. Díky nejrůznějším průpravným cvičením mohla už ale velká část začátečníků využít ve středu lanovku a začít lyžovat na hlavní sjezdovce. Doufali jsme, že se nám vyhne nepříznivá předpověď počasí. Bohužel se tak nestalo a středa tak byla posledním dnem na lyžích.

V noci a následně i v průběhu čtvrtku pršelo a sníh byl nejen mokrý a těžký, ale hlavně ho i hodně ubylo. Místo lyžování si pracovníci ze SVČ pro nás připravili vědomostní kvíz a následně ještě kvíz večerníčkový. Na vycházce jsme si zase zahráli hru živé pexeso. Po večeři pravidelně probíhala teoretická část výcviku. Žáci se seznámili s pravidly Mezinárodní lyžařské federace, s různými technikami sjíždění, se zásadami poskytování první pomoci, atd. Komu ještě zbývaly síly, mohl si zahrát ping pong nebo se vyřádit v bazénu.

Po celou dobu pobytu nám výborně vařili. Podmínky k lyžování nebyly sice ideální, ale myslím si, že jsme si lyžařský kurz užili. Naučili se nebo zdokonalili techniku sjíždění a hlavně prožili pár dnů mimo školu v pěkném prostředí s kamarády. Na závěr děkujeme Tomášovi a Simoně ze SVČ za výbornou organizaci a příští rok se budeme těšit na další zážitky.

J. Tesáčková a M. Lenertová

Ohlasy žáků:

Byl to skvělý zážitek. Měli jsme zábavný program. Dobře tam vařili. Skvěle jsem si zalyžovala, ale škoda, že jsme lyžovali jen tři dny.

Barča T.

Lyžák byl super. Naučil jsem se lépe lyžovat. Jídlo chutnalo dobře. Škoda, že tam nebyl sníh. Byl tam luxusní bazén.

Sebastian K.

Vařili tam dobře. Měli pohodlné postele. Lyžovalo se tam dobře, ale bylo tam málo sněhu.

Vojta Č.

Mohlo to být lepší, protože jsme lyžovali jen tři dny, ale ty byly fajn. Každý den jsme se dívali na ČT sport, já, Sam, Matěj, Patrik.

Dominik B.

Bylo dobré jídlo a svah, dobré pokoje. Špatné bylo, když jsme nosili lyže, lyžáky a hůlky.

Sam T.