Ve středu 7. září 2022 se žáci z 9. B setkali na vlakovém nádraží, odkud jsme společně po sedmé hodině ranní vyrazili ku Praze. Spousta památek i zajímavostí, které jsme během tří dnů navštívili, byla pro většinu úplně nových a neznámých.

Po ubytování jsme vyrazili do „víru velkoměsta“, do samého centra. Po projití Královskými zahradami jsme se ocitli na nádvoří Pražského hradu, důkladně jsme prozkoumali katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha (spíše známou jen pod prvním jménem), velmi nás zaujala výstava Příběh Pražského hradu, kde byla k vidění přilba i zbroj, kterou skutečně nosil sv. Václav! Po zámeckých schodech jsme sešli až ke Karlovu mostu, který má své jedinečné kouzlo. Není divu, že je tu stále přeplněno. Skupinky turistů obdivují nejen různé umělce – hudebníky, malíře, výtvarníky, ale i úchvatný výhled na dominantu celé Prahy. V tento den jsme ještě stihli Staroměstské náměstí s orlojem odbíjejícím celou. Náš první den skončil na Václavském náměstí, kde již pomalu padal soumrak.
Druhý den vyrážíme na Vyšehrad, kde se rodily české dějiny. Společně hádáme, které pověsti ztvárnil ve čtyřech sousoších Josef Myslbek. Po prohlídce chrámu se v tichosti a v úctě procházíme po Vyšehradském hřbitově, vyhledáváme rodáky z Ivančic a z blízkého okolí. Zjišťujeme, že na Slavíně (společné hrobce nejvýznamnějších osobností) je i Alfons Mucha. Další naše kroky vedou pak k Vltavě, kde jsme se nalodili na lodičku a hodinu se nechali kolébat na vlnách Vltavy. Cestou nám bylo nabídnuto i občerstvení.  V muzeu Karlova mostu jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí ze samotné stavby. Na Kampě nás všechny zaujaly maxi mimina a Lennonova zeď. Nese hrdě název Johna Lennona ze skupiny Beatles, i když zde sám Lennon nikdy nebyl.

Již poslední den! Ráno si vše sbalit, odvézt věci na nádraží do úschovny. Poté jsme ze stanice Újezd vyjeli lanovou dráhou až na Petřín. Zde nás uvítala Petřínská rozhledna, od úpatí kopce je vyšší než Eiffelova věž! Po vystoupání 299 schodů před námi leží celé město jako na dlani. Příští zastávkou je Pražské jezulátko, panenka, která plní přání a vykonává zázraky. 

A názory samotných výletníků?

„V Praze se mi líbilo asi vše. Ubytování bylo hezké a čisté. Každý den jsme se dozvěděli nové informace.“ Niky

„Nejvíce se mi líbily památky a také cesta metrem a krásná vyhlídka na Petříně.“ Andrea

„V Praze se mi líbilo nejvíce ve Zlaté uličce. Nejhezčí byly brnění a zbraně a také, jaké vše bylo malé útulné.“ Eliška

„Prahu jsem si moc užila, moc se mi tam líbilo, nejvíc Karlův most, Pražský hrad a Petřínská rozhledna, i když ty schody byly náročný, ale ten výhled stál za to. Líbilo se mi i cestování metrem a v ubytování jsme si taky moc užili. I když kluci někdy zlobí, byla s nima sranda.“ Kája P.

„V Praze se mi moc líbilo. Jeli jsme rychlým a tichým vlakem, takže cesta byla super. Vždycky jsme se o dané památce dozvěděli něco zajímavého. Rozchod byly taky fajn, koupili jsme si jídlo a šli jsme do knihkupectví, které bylo moc krásné. Nejvíc se mi líbil Petřín.“ Magda

„Moc se mi tam líbilo. Nejvíc Petřín, protože jsem překonala sama sebe.“ Kája G.

„Líbilo se mi všechno, nejvíc asi ta projížďka na lodičce. Ale rozchody byly zbytečně dlouhé.“ Kryštof

„Praha byla fajn. Nejvíce se mi líbil Vyšehrad a velmi krásný hřbitov. Praha je krásné město plné umění, krásných lidí s krásným stylem pro oblékání. Jednou bych chtěla v Praze bydlet.“ Diana