Nová informatika a rozvoj informatického myšlení

Pro naplnění základního cíle školy – poskytnout žákům kvalitní základy všeobecného vzdělání – neodmyslitelně patří rozvoj vědomostí a dovedností při práci s informačními a komunikačními technologiemi. V posledních letech je naše škola vybavována moderním vybavením, které umožňuje splnit tento cíl.

Základní škola Vladimíra Menšíka Ivančice od roku 2021 vyučuje tzv. novou informatiku. Naše škola využila možnosti zavést nové učivo již od září 2021 hned mezi prvními. Zařadila se tak mezi cca 1 000 škol v ČR, které „novou informatiku“ začaly vyučovat od 4. do 9. ročníku již od září 2021.  Uvědomujeme si, že dovednost práce s počítačem patří mezi základní schopnosti, které by měl žák získat na základní škole. Proto zařazujeme dílčí úkoly práce s počítačem již do nejnižších ročníků. Žáci prvního stupně využívají moderně vybavené počítačové učebny, která je umístěna přímo v budově na Komenského náměstí. Díky nákupu notebooků je možno třídu dělit na části v různých učebnách. Díky tomu je větší prostor pro individuální přístup k žákům a vyšší efektivitu výuky. 

Zjistit více

 

Rozvoj digitálních kompetencí

Součástí změn bylo i zavedení podpory digitálních kompetencí. Jedná se o soubor znalostí a dovedností umožňující efektivní práci s informacemi. Cílem je, aby žák využíval digitální zařízení jako prostředek pro práci s daty. Škola byla vybavila tablety, 3D pery, 3D tiskárnami, digitálními mikroskopy. Podporuje pedagogy ve využití digitálních zařízení ve všech předmětech. Průměrně jsou školní tablety využity ve více 100 vyučovacích hodinách neinformatických předmětů za měsíc. Pomocí školních tabletů jsou realizovány i schůzky se zahraničními školami v rámci mezinárodních projektů.

Další informace naleznete zde

Podpora nadaných žáků a vzdělávání učitelů v oblasti ICT

Podporujeme žáky i učitele ve využití ICT. Pro žáky organizujeme pravidelné soutěže Bobřík informatiky, IT Slot, Logická olympiáda. Připravujeme projektové dny rozvíjející digitální kompetence žáků a informatické myšlení. Pro zvýšení zájmu o informatiku a techniku organizujeme pro žáky kroužky Technika nás baví. Pedagogové školy se neustále vzdělávají. Organizujeme workshopy ve škole a pracovní schůzky učitelů nejen z naší školy, ale i pro zájemce z okolních škol. V aktuálním období se zaměřujeme na příklady dobré praxe z výuky informatiky, využití umělé inteligence v hodinách a bezpečnost v online světě.

Materiální vybavení školy

Na 1. i 2. stupni je zřízena specializovaná počítačová učebna. Ve většině případů má každý žák vlastní PC s připojením k internetu. Pro všechny žáky jsou při vstupu do školy zřízeny profily na školním serveru, které jsou chráněny heslem. Každý uživatel má tedy vlastní pracovní plochu a dokumenty. Děti si mohou ponechávat soubory ve svém profilu po celou dobu školní docházky. Obě učebny mají vlastní dataprojektor, který usnadňuje výklad a pochopení probírané látky.

Ve všech učebnách školy je umístěn dataprojektor s počítačem. Žáci tak mají možnost pracovat s moderním výukovým software v každé hodině. Postupně nahrazujeme projektory ve třídách moderní dotykovou obrazovkou s velkou úhlopříčkou. Díky vysokému kontrastu je zajištěna lepší čitelnost textu.

Na obou budovách jsou umístěny interaktivní tabule. Tyto tabule jsou opatřeny speciálními snímači, které přenášejí polohu pera učitele do počítače. K těmto tabulím si učitelé vytvářejí prezentace, které reagují na tyto příkazy. Výuka pomocí těchto tabulí je pro žáky velmi názorná a zajímavá.

Vyučující mají k dispozici stolní počítače v kabinetech. Každý pedagog má i služební notebook. Pro podporu rozvoje digitální gramotnosti i v neinformatických předmětech je připravena mobilní digitální učebny, které tvoří celkem 75 tabletů.  Škola je vybavena 3D tiskárnou, robotickými stavebnicemi Lego WeDo 2.0, Micro:Bit, rozšířením pro Micro:Bit – programovatelné autíčko Cute:bot a ElecFreaks NEZHA Inventor’s Kit pro mladé vynálezce

Softwarové vybavení žákovských PC

Žákovské PC 1. a 2. stupně jsou osazeny systémem Windows 11. Žáci mají k dispozici i kancelářské programy z řady Microsoft Office. Pro podporu výuky byl nakoupen výukový software od specializovaných firem. Podporujeme licence, které dovolují využití SW i doma.  Učitelé připravují pro žáky i vlastní výukové materiály. Podporujeme žáky v práci v cloudovém prostředí Office 365. Každý žák má školní účet s uložištěm na internetu o velikosti 100 GB.

Pro podporu výuky je v počítačových učebnách nainstalován program Veyon, který zobrazuje žákovské obrazovky na učitelském počítači. Nad žáky je tak dohled, popřípadě se dá žákům některý program vzdáleně zapnout, či vypnout.