I letos uspořádala naše škola ve spolupráci se SVČ lyžařský výcvikový kurz, který se konal 12. – 17. ledna ve Filipovicích v Jeseníkách. Ubytovaní jsme byli v penzionu Pepovka v těsné blízkosti lyžařského areálu. Pobyt jsme zahájili večeří a přednáškou o pravidlech chování na sjezdovce i během celého pobytu. Den jsme ukončili koupáním v bazénu se slanou vodou.

Druhý den už nás čekal samotný lyžařský výcvik. Po rozcvičce následovalo rozřazení do družstev. Celé dopoledne jsme pomocí různých cvičení zdokonalovali techniku lyžování, někteří se učili úplné základy, protože stáli na lyžích poprvé. Po obědě a odpočinku jsme pokračovali ve výcviku. Večer jsme si ve společenské místnosti promítli názorná videa o různých možnostech sjíždění svahu. Potom měli děti opět možnost koupání v bazénu.

Středeční program byl odlišný od ostatních dnů. Dopoledne jsme lyžovali a odpoledne jsme měli přednášku Horské služby o poskytování první pomoci a chování při pobytu na horách. Povídání bylo doplněno spoustou praktických ukázek, které žáci zkoušeli přímo sami na sobě. Beseda byla velmi přínosná a žáci po celou dobu pozorně poslouchali, za což je člen Horské služby velmi chválil. Po večeři se mnozí nemohli dočkat večerního lyžování. Z důvodu silného větru se ale neuskutečnilo, protože lanovka byla zastavená. Vynahradili jsme si to ve čtvrtek, kdy naopak večer byly podmínky ideální.

V pátek dopoledne a částečně i odpoledne nás čekalo poslední lyžování, a pak už jen oběd, balení lyží a cesta domů.

Celý pobyt se nám vydařil – počasí panovalo téměř jarní, po celou dobu bylo slunečno a teploty nad nulou. Sněhu to sice moc neprospívalo, byl pouze na sjezdovce a místy i z ní zmizel úplně, ale do pátku nám vydržel. Všichni se naučili lyžovat, jiní se zdokonalili, nikdo nebyl nemocný ani neměl žádný úraz. Jídlo i ubytování bylo perfektní, odpočinek v bazénu nebo u televize neměl chybu. Zkrátka bezvadný týden. Velký podíl na hladkém průběhu výcviku mělo vzorné chování všech žáků, kteří respektovali daná pravidla. Za to si zaslouží velkou pochvalu. Závěrem bych chtěla poděkovat i Simoně Chabinové a Tomáši Holému ze SVČ za organizaci pobytu.

Michaela Lenertová a Jitka Tesáčková