V úterý 29. ledna se žáci sedmých a osmých ročníků vydali do Brna. K autobusu všichni dorazili včas a všem to moc slušelo. Čekalo na ně totiž divadelní představení o zbojnickém hrdinovi Jánošíkovi.

Juraj Jánošík se narodil na Slovensku v obci Terchové, 25. ledna 1688 byl pokřtěn v místním kostelíku. Poté pár let působil v armádě proti Habsburkům. Po propuštění z vojny se vrátil zpět domů. Lidem se nežilo dobře, sužovala je bída a poddanské povinnosti vůči vrchnosti.  Jeho přítel Uhorčík ho přemluvil, aby se přidal ke zbojníkům. Z Jánošíka se brzy stal jejich kapitán. Zbojnickou partu tvořilo přibližně dvacet druhů. Banda okrádala bohaté kupce, faráře, zemany i obchodníky. O kořist se dělili mezi sebou, ovšem zlato a stříbro občas darovali i obyčejným lidem z kraje, často za výměnou za jisté služby. Někteří jim třeba opatřovali potraviny či střelivo. Prsteny rozdávali mladým dívkám a děvečkám, jejich popularita se tak postupně zvyšovala a do party se tak chtěli přidávat další a další mladíci, většinou ale byli odmítáni.

 Jánošík zbojničil od podzimu 1711 do prvních měsíců roku 1713 a právě díky jeho ochotě podělit se o kořist s chudými lidmi vzniklo ono proslavené tvrzení, že „bohatým bral a chudým dával“.
Jánošíka zradil jeho bývalý zbojnický kumpán. Přišlo si pro něho třicet drábů. 16. března 1713 soud rozhodl, že bude pověšen za levý bok. Trest, při kterém odsouzený pomalu umírá, byl vykonán téhož dne.

O skvělém zážitku vypovídají jednoznačné názory žáků:
„Představení bylo velmi povedené. Hodně se mi líbilo.“
„Divadlo se mi líbilo, ale bylo to smutné.“
„Jánošík se mi moc líbil, nejlepší byly ty střelby.“
„Bylo to dobrý, jen tam pořád někdo umíral.“
„Moc se mi to líbilo, povedené, propracované. Hodně hezké.“