Třídní učitelka:
Mgr. Michaela Lenertová
Telefon do kabinetu:
546 419 275
E-mail:
lenertova.m@zsvm.cz
Zástupci žákovského parlamentu:
Novosád Daniel, Konečný Tomáš
Třídní kniha:
Rosa de Pauli Filip, Truhlářová Petra
Služba:
Brustmannová Adéla, Rosa de Pauli Aneta
 

Plán na březen

21. 3. 1. -2. hodina – vyučování dle rozvrhu,
3. – 6. hodina – Projektový den Čtenářská gramotnost.
Žáci si s sebou vezmou: nůžky, lepidlo, pastelky, fixy.
22. 3. – Matematický klokan

 

Projektový den Čtenářská gramotnost

Ve čtvrtek 21. března proběhne na naší škole projektový den zaměřený na prohloubení čtenářské gramotnosti u žáků. Co je čtenářská gramotnost? Porozumění psanému textu, používání psaného textu a přemýšlení o něm za účelem dosažení cílů a rozvoje vědomostí. V tomto školním roce jsme se zaměřili na filozofickou pohádku Malý princ od francouzského autora Antoine de Saint-Exupéryho.

 

Hrajeme si v dějepise

V rámci dějepisu jsme tentokrát pro opakování husitství zvolili dějepisné domino 🙂

 

Jak chutná přátelství?

V úterní hodině slohu žáci utvořili skupinky a měli společně vytvořit myšlenkovou mapu – Jak chutná přátelství? Některé musím moc pochválit, neboť svůj úkol splnili na jedničku s hvězdičkou. Byli originální, optimističtí, pozitivně naladění, milí, hodní, ale někteří hodnotili sílu přátelství jen ze svého sobeckého hlediska. Poté se všichni vrátili na svá místa a pokračovali v započatém příběhu, jehož první věta zněla. Byla již tma, když se pan Jaroslav vydal se svým čtyřnohým přítelem před dům. Zde je malá ukázka:

Anička Kačurová
Byl večer, když pan Jaroslav vyšel se svým nejvěrnějším čtyřnohým přítelem před dům. I když bylo ten večer nepěkné, sychravé počasí, velice se těšil. Pan Jaroslav měl totiž svého pejska (jménem Rexík) velice rád, a tak s ním chodil ven za každičkého počasí. Jenže ten večer bylo opravdu mokro a už téměř tma. Pan Jaroslav se rozběhl, aby svého pejska připnul na vodítko a mohli se spolu tak vrátit domů. Při cestě na zpět se však stalo něco velice neočekávaného. Rexík se totiž vyvlékl z obojku a utíkal do zahrady vedle hřiště. “ To mi Rexík nikdy neudělal,“ pomyslel si pan Jaroslav. Ale hned co ho dohonil, uviděl důvod. V trávě byla opuštěná koťata a jejich povyk pejska zaujal. A tak si pan Jaroslav domů přinesl nové čtyřnohé kamarády.

Kája Vyskočilová
Byl večer, když pan Jaroslav vyšel se svým nejvěrnějším čtyřnohým přítelem před dům. Šli si tak po vesnici, když náhle pan Jaroslav uviděl, jak jeho soused bije svého psa. Rozeběhl se se svým psem Rekem a utíkal k němu. Tu se mu Rek vytrhl a běžel tak rychle, až prorazil vrátka sousedova domu a začal pomáhat svému psímu příteli. A jelikož byl Rek celkem moudrý, našel na zahrádce klacík, dal si ho do tlamy a vyhodil ho tak vysoko, že padl sousedovi přímo na hlavu, ten se ulekl a utekl.  Nakonec si sousedovic psa pan Jaroslav vzal, nechal si ho a dal mu jméno Rex.

Vanessa Novotná
Byl večer, když pan Jaroslav vyšel se svým nejvěrnějším čtyřnohým přítelem před dům. Toho večera byla úplná tma a na nebi svítily jen hvězdy. Bylo teplo, krásný vzduch, a proto se vydali do lesa, ale to neměli dělat! Jak se tak prochází, najednou jde pan Jaroslav sám, jeho čtyřnohý přítel se ztratil. Ale pan Jaroslav se nevzdal a vydal se ho hledat. Ale ať hledal, jak hledal, nikde nic. Po celonočním hledání byl pan Jaroslav tak unavený, že se rozhodl, že půjde domů. Otevřel dveře a najednou hup, jeho pejsek je doma! Pan Jaroslav byl nejšťastnější člověk na zemi. Zbytek dne si spolu hráli a do toho lesa už nikdy nešli. Važte si svých přátel, ať už je to kdokoli!

 

Školní výlet Borová u Poličky – www.campborova.cz

Kdy: 19. – 21. června 2019

Doprava: vlakem
19. 6. – odjezd: 7:46 – Ivančice
– příjezd: 10:45 – Borová u Poličky
21. 6 – odjezd: 9:15 – Borová u Poličky
– příjezd: 12:41 – Ivančice     (příjezd do Brna 11:03)

Ubytování: chatky

Cena: celkem 1200,- (cena zahrnuje ubytování, plnou penzi, jízdné)
– do pondělí 25. února vybíráme zálohu 500 Kč
– poté 700 Kč do konce května

Služby v okolí: prodejna cca 500 m, stanice ČSD – 400 m, Zdravotní středisko – 400 m

Kemp: V umývárnách je teplá voda v ceně pobytu, sprchové kabinky jsou na mince 10,- Kč.

Strava: plná penze (začínáme obědem, končíme snídaní)

oběd večeře
středa ražničí, brambor, obloha znojemská, těstoviny
čtvrtek vepřové, knedlík, zelí pečené kuře, brambor

 

Snídaně:
3 rohlíky, máslo, sýr , džem, čaj
chléb, máslo, paštika, džem, čaj

V restauraci si může každý zakoupit nápoje, cukrovinky, nanuky atd.

Zábava:

Bazén 25 m s ohřevem vody, s účinnou filtrací vody, 1/3 má hloubku 1 m, zbytek 1,5 m. U bazénu je altánek, kde je možné hrát kulečník. V recepci lze půjčit lehátka. Bazén je denně udržován, v případě potřeby zakrýván solární plachtou, voda je ohřívána na 25-26 °C.

Minigolf 18-ti jamkové minigolfové hřiště se nachází u našeho motorestu. Hřiště má certifikát WMF (Mezinárodní minigolfové federace).

Internet point/Wi-Fi – v kempu máte k dispozici bezplatný internet – bezdrátový (WiFi – hot spot s omezeným dosahem) pro hosty s vlastním PC, tabletem nebo mobilním telefonem.

Kulečník – k dispozici jsou 2 kulečníkové stoly.

Stolní tenis – k dispozici dva stoly. V areálu kempu jsou k dispozici 2 trampolíny.

V areálu kempu jsou k dispozici 2 trampolíny.

 

 

Recitační soutěž

V úterý 19. února se konalo školní kolo postupové soutěže  recitátorů,  ve kterém naši žáci a žákyně předvedli své umělecké výkony. Celkem se zúčastnilo šestnáct recitátorů z 2. stupně, tři žáci bohužel onemocněli.

Účastníci byli rozděleni do dvou kategorií. V první části soutěžili žáci a žákyně 6. a 7. ročníku, po nich pak přišli na řadu odvážlivci z 8. a 9. ročníku. Všichni byli velmi dobře připraveni, výkony všech zúčastněných byly velmi vyrovnané.

Naši třídu reprezentovala Anička B. a Kája V. Obou to šlo moc pěkně a měli to krásně připravené.

 

Lyžařský zájezd do Nového Města na Moravě

Letošní zima přinesla do vyšších poloh hodně sněhu, a tak někteří žáci využili nabídky jednodenního lyžování v Novém Městě na Moravě. V pátek před jarními prázdninami jsme se tedy vydali na Harusův kopec. V autobusu panovala dobrá nálada a cesta nám tak rychle utekla. Po zakoupení čtyřhodinové permanentky se žáci rozdělili do skupinek a mohli začít lyžovat. Po celou dobu panovalo krásné počasí, sluníčko svítilo, nefoukal žádný vítr. Kdo si chtěl odpočinout, mohl tak učinit na terase bufetu, kde se podávalo i drobné občerstvení. Nikdo si nestěžoval na zmrzlé palce nebo obličej, mnozí měli spíše opačný problém. Kam s přebytečným oblečením. Čas určený pro lyžování se rychle naplnil a nám nezbývalo nic jiného, než očistit lyže od sněhu, převléknout se a zamířit zpátky domů. Výlet se až na jeden úraz velmi vydařil a pro mnohé žáky byl jedinou možností, jak alespoň na chvilku okusit skluz na lyžích.

Jitka Tesáčková

 

 

 

JÁNOŠÍK REVISITED

V úterý 29. ledna se žáci sedmých a osmých ročníků vydali do Brna. K autobusu všichni dorazili včas a všem to moc slušelo. Čekalo na ně totiž divadelní představení o zbojnickém hrdinovi Jánošíkovi.

Juraj Jánošík se narodil na Slovensku v obci Terchové, 25. ledna 1688 byl pokřtěn v místním kostelíku. Poté pár let působil v armádě proti Habsburkům. Po propuštění z vojny se vrátil zpět domů. Lidem se nežilo dobře, sužovala je bída a poddanské povinnosti vůči vrchnosti.  Jeho přítel Uhorčík ho přemluvil, aby se přidal ke zbojníkům. Z Jánošíka se brzy stal jejich kapitán. Zbojnickou partu tvořilo přibližně dvacet druhů. Banda okrádala bohaté kupce, faráře, zemany i obchodníky. O kořist se dělili mezi sebou, ovšem zlato a stříbro občas darovali i obyčejným lidem z kraje, často za výměnou za jisté služby. Někteří jim třeba opatřovali potraviny či střelivo. Prsteny rozdávali mladým dívkám a děvečkám, jejich popularita se tak postupně zvyšovala a do party se tak chtěli přidávat další a další mladíci, většinou ale byli odmítáni.

Jánošík zbojničil od podzimu 1711 do prvních měsíců roku 1713 a právě díky jeho ochotě podělit se o kořist s chudými lidmi vzniklo ono proslavené tvrzení, že „bohatým bral a chudým dával“.
Jánošíka zradil jeho bývalý zbojnický kumpán. Přišlo si pro něho třicet drábů. 16. března 1713 soud rozhodl, že bude pověšen za levý bok. Trest, při kterém odsouzený pomalu umírá, byl vykonán téhož dne.

O skvělém zážitku vypovídají jednoznačné názory žáků:
„Představení bylo velmi povedené. Hodně se mi líbilo.“
„Divadlo se mi líbilo, ale bylo to smutné.“
„Jánošík se mi moc líbil, nejlepší byly ty střelby.“
„Bylo to dobrý, jen tam pořád někdo umíral.“
„Moc se mi to líbilo, povedené, propracované. Hodně hezké.“

 

 

Írán, zahalená krása

V pondělí 28. 1. jsme zahájili den návštěvou kina Réna, kde jsme měli možnost sledovat další díl z cestovatelského deníku Svět kolem nás. Tentokrát nás cesta zavedla do Asie, konkrétně do Íránu. Nejprve nám byla představena historie této země, která měla samozřejmě vliv na architekturu a vývoj tamního obyvatelstva. Následovalo představení povrchu a přírodních podmínek Íránu. Vše bylo okořeněno krásnými fotkami a poutavým vyprávěním. Na konci proběhla jako už tradičně debata, kde jsme se mohli zeptat na všechno, co nás o Íránu zajímalo. Dostali jsme i pozvánku na příští rok do Číny.

 

Návštěva Rakouského institutu

V pátek 25. ledna jsme navštívili v rámci výuky německého jazyka Rakouský institut v Brně. Nejprve jsme si zahráli malý kvíz o Rakousku a poté si nás lektorky rozdělili do skupin a odvedli do učeben, kde jsme si pomocí her a hádanek zopakovali základní slovní zásobu. Německy se učíme teprve 5 měsíců, ale podle hodnocení lektorů jsme vše zvládli na jedničku.

 

 

Dějepis máme rádi

V dnešní hodině dějepisu jsme luštili dějepisné křížovky, které jsme si sami vytvořili.

 

 

Lyžařský výcvik Filipovice

I letos uspořádala naše škola ve spolupráci se SVČ lyžařský výcvikový kurz, který se konal 13. – 18. ledna ve Filipovicích. Ubytovaní jsme byli v penzionu Pepovka nacházejícím se nedaleko lyžařského areálu Filipovice. Pobyt jsme zahájili večeří a přednáškou o pravidlech chování na sjezdovce i během celého pobytu, hned poté jsme mohli vyrazit do hotelového bazénu se slanou vodou.

Druhý den už nás čekal samotný lyžařský výcvik. Po rozcvičce následovalo rozřazení do družstev. Celé dopoledne jsme pomocí různých cvičení zdokonalovali techniku lyžování. Po obědě a odpočinku jsme pokračovali ve výcviku. Večer jsme si ve společenské místnosti promítli názorná videa o různých možnostech sjíždění svahu. Večer jsme opět měli k dispozici bazén.

Středeční program byl odlišný od ostatních dnů. Dopoledne jsme lyžovali, odpoledne proběhla soutěž ve stavění sněhuláků. Po večeři se mnozí nemohli dočkat večerního lyžování.

V pátek dopoledne nás čekalo poslední lyžování a pak už jen balení a cesta domů.

Celý pobyt se nám vydařil – sněhu bylo dostatek, jídlo i ubytování bylo perfektní, ani odpočinek v bazénu neměl chybu. Velký podíl na hladkém průběhu výcviku mělo vzorné chování všech žáků, kteří respektovali všechna nastavená pravidla.

Michaela Lenertová a Jitka Tesáčková

 

22. 01. 2019

Jak 7. B tráví svůj volný čas? 

Do hodiny slohu si žáci měli za úkol připravit mluvní cvičení. Téma znělo – Jak trávím svůj volný čas? Mé koníčky. Úvodem musím všechny žáky moc pochválit, neboť se všichni poctivě připravili, mluvili zpaměti, mnozí si přinesli s sebou různé předměty na ukázku, aby nám svůj koníček přiblížili, snažili se mluvit spisovně. A jakými činnostmi žáci plní své volné chvíle? Airsoftem, plaváním, gymnastikou, kreslením, hraním tenisu, focením, kuželkami, čtením, judem, psaním, házenou, hrou na trubku, boxem, jízdou na penny boardem, tancováním, hraním divadla, beatboxem,…

 

 

Vánoční besídka

Dnes 20.12. jsme se ráno všichni sešli v naší třídě a všichni společně jsme zasedli k jednomu velkému stolu. Připili jsme si na krásné Vánoce, pěkný Nový rok a na nový rok plný splněných přání. Než přišel Ježíšek, kterého představoval Dan, zazpívali jsme si vánoční písničky a koledy. Pak už se začaly rozdávat dárky. A že jich bylo. Každý byl podarován. Potom si pro nás Adam nachystal kvíz s vánoční tématikou. Na závěr besídky jsme si stačili i zatancovat. A pak už hurá do kina na pohádku Draka bolí hlava. Než jsme se po pohádce rozešli, popřáli jsme si ještě jednou krásné Vánoce. Krásné Vánoce všem.

 

 

Anglické divadlo Brno

Ve středu 19. prosince se naše třída vypravila do Brna do divadla Buranteatr na anglické divadelní představení. Na programu byla hra tajný deník Adriana Molea na motivy stejnojmenné knihy Sue Towsendové. Děj vyprávěl o životě čtrnáctiletého kluka, jeho lásce ke spolužačce a o jednotlivých členech rodiny. Po divadle jsme se zašli podívat do centra Brna, kde jsme si prohlédli vánočně vyzdobené město a nasáli tu pravou vánoční atmosféru.

 

Sběr pomerančové kůry

Od 12. 11. 2018 začíná sběr pomerančové kůry. Kůru noste usušenou a zváženou třídní učitelce. Děkujeme.

Pomerančová kůra

Pomerančová kůra slouží k výrobě kandovaného ovoce, používá se k dochucení cukrářských výrobků nebo jako zdobný potravní doplněk. Už méně známé je její léčivé působení. V pomerančové kůře je koncentrována mnoho cenných látek. Rozhodně se tak nedá považovat za jakýsi bezcenný obal nebo odpad.

Jak na nás působí

V pomerančové slupce je shromážděno mnoho léčivých látek. Velmi bohatá je například na obsah bioflavonoidů. Lidské tělo si tyto látky samo nedokáže vytvořit a proto je musí získávat z potravy. Bioflavonoidy jsou velmi důležité pro správnou funkci a kvalitu cév. Jsou také nezbytné pro optimální využití vitaminu C v organismu. Pomáhají chránit tělo před vnějšími vlivy, posilují imunitní systém a tím pozitivně ovlivňují řadu zdravotních problémů.

 

 

Hodina fyziky

V hodinách fyziky jsme dokončili kapitolu pohyb tělesa. Začínáme nové učivo síly a jejich vlastnosti. Je třeba si zopakovat práci se siloměrem. Podívejte se, jak nám to šlo.:-)

 

 

Technické hračky 1880 – 1980

Žáci se prostřednictvím interaktivní výstavy seznámili se zněním Newtonových zákonů, které pak měli hravou formou sami znázornit.

 

 

Hodina anglického jazyka –  My year

V hodině anglického jazyka jsme tvořili projekt. Zaměřili jsme se na události, které probíhají v průběhu roku a jsou pro nás osobně významné. Každý jsme se svého projektu zhostili jinak – malovali jsme, vystřihovali a lepili obrázky, používali slovníky. Podívejte se, jak se nám dařilo.

 

 

Anglické divadlo 

Dnes v pondělí 22. 10.  jsme navštívili v kině Réna nám již známé anglické divadlo, kde v hlavní roli se opět představil Peter Black. Tentokrát zdědí Peter po svém dědečkovi vilu, kterou musí za určitý čas opravit a poskytnout veřejnosti prostory ve vile. Představení bylo vtipné, srozumitelné a moc se nám líbilo.

Barča: “ Divadlo bylo hezké, slovům jsem rozuměla, ale někdy nebylo slyšet, co říkají.“
Anička: „Divadlo bylo docela hezké, jen tam mohly být těžší anglická slovíčka a mohlo to být kratší.“
Nikča: „Divadlo nebylo špatné, jsem ráda, že jsem si alespoň trochu procvičila angličtinu. Některá slova jsem sice neznala, ale i tak jsem pochopila děj.“
Adam: „Divadlo se mi líbilo. Nepoužívali složitá anglická slovíčka a obsahovalo i humor, takže i vtipné a hezké.“

 

Sběr starého papíru

Od 4. 9. 2018 sbíráme starý papír. Objemnější balíky prosím ukládejte rovnou do sběrné nádoby, která se nachází v areálu školy na ulici Růžová 7.

Děkujeme
 

Sbíráme baterie a drobné elektrospotřebiče

Od 4. 9. 2018 můžete odevzdávat vybité baterie a drobné vysloužilé elektrospotřebiče do připravených sběrných  nádob ve škole.