7. B

7. BTřídní učitelka:
Mgr. Michaela Lenertová
Telefon do kabinetu:
546 419 275
E-mail:
lenertova.m@zsvm.cz
Zástupci žákovského parlamentu:
Novosád Daniel, Konečný Tomáš
Třídní kniha:
Rosa de Pauli Filip, Truhlářová Petra
Služba:
Brustmannová Adéla, Rosa de Pauli Aneta
 

Plán na červen

17. 6. – Komiksový workshop
18. 6. – Odevzdávání učebnic
19. – 21. 6. – Školní výlet – Borová u Poličky
24. 6. – Laser Game – Brno
25. 6. – Rozdávání učebnic, výlet do okolí Ivančic
26. 6. – Mighty Shake, vystoupení taneční skupiny, 75 Kč
27. 6. – Pohádka v kině Réna, 10.00, 50 Kč
28. 6. – Vydávání vysvědčení, 9.00 hod.

 

 

Ocenění starosty

Ředitelka ZŠ V. Menšíka Ivančice Lenka Vokurková a starosta města Ivančice Milan Buček  v pondělí 17. června 2019 ve 12.00 hod. v obřadní síni MěÚ Ivančice slavnostně ocení žáky, kteří se ve školním roce 2018/2019 aktivně zasloužili o vynikající reprezentaci naší školy. Za naší třídu byla vybrána Anička Kačurová.

 

Menšíkův úsměv

Ředitelka školy vyhlašuje hlasování v rámci soutěže Menšíkův úsměv. Soutěž je pro všechny žáky ZŠ V. Menšíka Ivančice. Nemá kategorie věkové ani oborové. A tak může vyniknout opravdu každý, kdo ve školním roce 2018/2019 dokázal něco mimořádného svou pílí, vytrvalostí, ochotou, obětavostí, talentem, pomocí druhému, houževnatostí nebo snahou něčeho dosáhnout.

Jedinec nebo kolektiv žáků. Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne závěr školního roku.

Uzávěrka hlasování je 21. 6. 2019 ve 14.00
Hlasovat můžete zde 
 

ORGANIZACE ŠKOLNÍHO VYUČOVÁNÍ OD 17. 6. DO 28. 6. 2019

17. 6. 1. – 2. hod dle rozvrhu, 3. – 4. hod komiksový workshop, ukončení ve 12.35 h
18. 6. – Třídnické hodiny, VYBÍRÁNÍ UČEBNIC!!! (vygumované, zalepené), ukončení ve 12.35 h
19. – 21. 6. – Školní výlet Borová u Poličky, viz. info níže
24. 6. – Školní výlet – Laser Game, Brno (více info viz níže), sraz v 7.00 hod. hlavní vlakové nádraží, rozchod ve 12.41 h tamtéž
25. 6. – Vydávání učebnic, s sebou tašku na učebnice, ukončení ve 12. 35 h
26. 6. – Vystoupení Mighty Shake, ukončení po vystoupení
26. 6. – Spaní ve škole, sraz v 18:00
27. 6.  – Film v kině Réna – Velké dobrodružství Čtyřlísteku, ukončení po filmu, okolo 12 h
28. 6. – Vydávání vysvědčení, 9.00 hod
29. 6. – 1. 9. – PRÁZDNINY

 

Školní výlet Borová u Poličky – www.campborova.cz

Kdy: 19. – 21. června 2019

Doprava: vlakem
19. 6. – odjezd: 7:46 – Ivančice
– příjezd: 10:45 – Borová u Poličky
21. 6 – odjezd: 9:15 – Borová u Poličky
– příjezd: 12:41 – Ivančice     (příjezd do Brna 11:03)

Ubytování: chatky

Cena: celkem 1200,- (cena zahrnuje ubytování, plnou penzi, jízdné)
– do pondělí 25. února vybíráme zálohu 500 Kč
– poté 700 Kč do konce května

Služby v okolí: prodejna cca 500 m, stanice ČSD – 400 m, Zdravotní středisko – 400 m

Kemp: V umývárnách je teplá voda v ceně pobytu, sprchové kabinky jsou na mince 10,- Kč.

Strava: plná penze (začínáme obědem, končíme snídaní)

oběd večeře
středa ražničí, brambor, obloha znojemská, těstoviny
čtvrtek vepřové, knedlík, zelí pečené kuře, brambor

 

Snídaně:
3 rohlíky, máslo, sýr , džem, čaj
chléb, máslo, paštika, džem, čaj

V restauraci si může každý zakoupit nápoje, cukrovinky, nanuky atd.

Zábava:

Bazén 25 m s ohřevem vody, s účinnou filtrací vody, 1/3 má hloubku 1 m, zbytek 1,5 m. U bazénu je altánek, kde je možné hrát kulečník. V recepci lze půjčit lehátka. Bazén je denně udržován, v případě potřeby zakrýván solární plachtou, voda je ohřívána na 25-26 °C.

Minigolf 18-ti jamkové minigolfové hřiště se nachází u našeho motorestu. Hřiště má certifikát WMF (Mezinárodní minigolfové federace).

Internet point/Wi-Fi – v kempu máte k dispozici bezplatný internet – bezdrátový (WiFi – hot spot s omezeným dosahem) pro hosty s vlastním PC, tabletem nebo mobilním telefonem.

Kulečník – k dispozici jsou 2 kulečníkové stoly.

Stolní tenis – k dispozici dva stoly. V areálu kempu jsou k dispozici 2 trampolíny.

V areálu kempu jsou k dispozici 2 trampolíny.

 

 

Laser Game Brno – školní výlet č. 2

Kdy: 24. června 2019
Sraz: v 7:00 na vlakovém nádraží v Ivančicích
Odjezd: 7:16 z vlakového nádraží v Ivančicích

Každý žák si může vybrat, kolik chce hrát her. Maximální počet jsou čtyři hry. Jedna hra stojí 75 Kč, dvě hry 150 Kč, tři hry 225 Kč, čtyři hry 300 Kč. + cena jízdného.

11:00 se přesouváme do Mc Donaldu nebo do KFC na hlavním nádražím a v 11:52 odjíždíme z Brna.

S sebou: tmavé oblečení na převlečení, pití, svačinu, ručník (k dispozici jsou šatny), peníze na útratu
Příjezd: 12:41 na vlakové nádraží v Ivančicích

Zaplaťte prosím do konce května.

 

 

Adaptační program 

Termín:         5.- 6.9.2019   dvoudenní program
Sraz:               8.00 hod autobusové nádraží v Ivančicích
Návrat:           14.00 hod na autobusové nádraží v Ivančicích
Místo:             Turistická základna Skřipina DDM Třebíč
Ubytování:     zděná budova – vícelůžkové pokoje (nutný spacák)
Strava:            plná penze (začínáme dopolední svačinou, končíme obědem), pitný režim
Doprava:        vlastním autobusem

Poplatek:        500,- Kč (ubytování, strava, doprava, program, pedagogický dozor) – lze uhradit převodem přes účet nebo přímo v SVČ Ivančice. Přihlášení a platbu celé částky, případně zálohy 200,- prosíme provést do 20.6, zbytek doplaťte do 20.8.

Přihlášení:     bude probíhat on-line (viz. níže). Po přihlášení obdržíte mailem přihlášku, kterou vytisknete a podepsanou doručíte do SVČ Ivančice, případně oskenovanou pošlete na recepce@svcivancice.cz. Na přihlášce budou číslo účtu a variabilní symbol potřebné pro platbu. Případné nejasnosti vyřešte na recepci SVČ Ivančice.  

 S sebou: spací pytel, oděv na spaní, šusťákovou soupravu, tričko, tepláky, mikinu, sportovní obuv (2x) a teplé oblečení na ven, obuv do místnosti, hygienické potřeby, pláštěnku, šátek na hry, baterku, psací potřeby, karta zdravotní pojišťovny, osobní léky, dobrou náladu

JAK SE PŘIHLÁSIT NA ADAPTAČNÍ PROGRAM SVČ IVANČICE?
Na adaptační program je nutné se přihlásit ON-LINE přes tzv. rodinný účet, který si založíte na adrese: https://svcivancice.iddm.cz

 Podrobný návod k on-line přihlašování je zveřejněn na: www.svcivancice.cz

 

 

Velké dobrodružství Čtyřlístku

Ve čtvrtek 27. 6. jdeme na film Velké dobrodružství Čtyřlístku, cena 50 Kč.

 

Školní pomůcky německy

V hodině německého jazyka jsme měli za úkol představit školní pomůcky v německém jazyce. A že se nám to moc povedlo!

 

Den dětí

V pátek 31. 5. jsme oslavili Den dětí, tentokráte jsme to vzali sportovně. Nejprve jsme se rozdělili do skupinek a pak jsme se zaměřili na sportovní kvíz. V něm byli různé otázky o sportovních legendách, o pravidlech v různých sportech apod. Pak jsme zkoušeli vymyslet různé sporty na všechny písmena v abecedě, což se nám ale i přes velké úsilí nepodařilo. Nastal čas vyrazit na ledňáka a za našimi spolužáky do parku na Réně. Bylo to krásně strávené dopoledne 🙂 .

 

2. místo v celorepublikovém finále v házené dívek

Od 22. do 24. května se v Lázních Kynžvart konalo celorepublikové finále v házené dívek s názvem Novinářský kalamář. Naše škola byla při tom.  V letošním se sešlo 9 vítězných týmů z krajských kol. ZŠ Most, Zlín, Plzeň, Praha, Velká Bystřice, Havlíčkův Brod, Ostrava, pořádající ZŠ Velká Hleďsebe a naše škola. Po rozlosování se bojovalo ve dvou skupinách. Naše děvčata skvěle bojovala už ve skupině. Porazila ZŠ Praha i ZŠ Ostrava. Se ZŠ Most jsme prohráli o 4 branky. Postoupili jsme tedy ze 2. místa do nejlepší čtyřky. Následoval zápas se ZŠ Zlín, která vyhrála druhou skupinu. Vítěz toho zápasu postupoval do bojů o první místo. Naše škola vyhrála v dramatickém zápase o 1 branku. Do bojů o první místo postoupila i ZŠ Most. Zápas naše škola prohrála opět o pouhé 4 branky.

Celkově jsme obsadili krásné 2. místo v republice. Získali jsme stříbrnou medaili a pohár.

Gratulujume Aďo!!!

Jsi naše šikulka.

 

 

Čas proměn a Na prahu mužnosti

V pondělí 27. května proběhl v sedmých třídách program Čas proměn a Na prahu mužnosti. Děvčata i chlapci se setkali s lektorkou, která jim citlivým způsobem umožnila pochopit fyzické i psychické změny, kterými budou procházet nebo již procházejí. Vedla žáky k tomu, aby si uvědomili, že tyto změny jsou běžnou součástí jejich vývoje.

Žáci prostřednictvím výchovně vzdělávacího programu získali základní vědomosti o anatomii a fyziologii některých částí lidského těla, osvojili si správné pojmenování orgánů pohlavní soustavy a pochopili souvislosti reprodukčního zdraví s budoucími úlohami matky a otce. Lektorka děvčata ujistila, že menstruační cyklus je třeba brát jako přirozenou součást života ženy a upozornila chlapce na zvýšenou citlivost a vnímavost děvčat v tomto období.

Přednášející připravila děvčata a chlapce i na potřebnou změnu hygienických návyků, které souvisí s dospíváním. Děvčatům navíc poskytla informace o výrobcích dámské hygieny a jejich používání. Žáci získali prostřednictvím tohoto programu spoustu důležitých informací, které jim pomohou zvládnout složité období dospívání. Domů si potom všichni odnesli informativní letáčky a děvčata navíc balíček s hygienickými potřebami.

 

Čtyřlístek v hodině českého jazyka

Již víme, jak správně napsat vypravování i jak dobře vložit do textu přímou řeč. V dnešní hodině slohu jsme si ale udělali malé „opáčko“. Žáci si sesedli do malých skupinek. Pracovali s jednou stranou legendárního komiksu Čtyřlístek. Pro mnohé byly tyto obrázky naprosto neznámé. Ale někteří dokázali i hlavní postavičky pojmenovat. Myšpulín, Piňďa, Bobík a Fifinka. Žáci dnes jen těžko dokážou pochopit šílenství, které tento komiks doprovázel. Tyto časopisy byly něco úžasného, jedinečného. Sama si pamatuji na obrovskou radost, když jsem si mohla číst nová dobrodružství této čtveřice, která v tomto roce oslavila padesát let! Žáci si nejprve prostudovali stránku s komiksem a poté dle své fantazie nejen vyprávění odstartovali, ale i dokončili. Během této práce rozvíjeli svou fantazii, představivost, ale také museli vzájemně spolupracovat, a učili se i vzájemné spolupráci.

Všechny moc chválím za originální myšlenky!

 

 

Návštěva pizzerie v projektu 100 společně

Třída 7. B je zapojena do projektu společně se školní jídelnou Na Brněnce „100 společně“, při kterém plní různé zadané úkoly. Jeden z nich nese název „barvy a vůně ve školní jídelně“. Naše třída si vybrala Itálii. Chtěli jsme se dozvědět něco o typickém italském jídle – pizze. Vyrazili jsme proto v pondělí 6. května do místní pizzerie Ve Sboru. Zde nám ochotně paní provozní. Nejprve něco pověděla o historii a vzniku pizzy. Následně nás vzala do kuchyně, kde nám ukázala celý proces přípravy těsta a vše co k tomu potřebuje. Nejvíce nás ovšem zaujala kamenná pec na dřevo, v které se pizza peče. Zajímavostí je že pec nikdy nevyhasne, teplota se tam pohybuje okolo 300 °C a pizza se v ní peče cca 3 minuty. Na konci nám paní, jak se správně upravuje těsto do požadovaného tvaru. Návštěva se nám všem moc líbila.

 

MasterChef Junior Ivančice

Ve středu 17. dubna uspořádala třída 7. B v rámci projektu 100 let společného stravování ve spolupráci se školní jídelnou kuchařskou soutěž s názvem MasterChef Junior Ivančice. Soutěže se zúčastnilo dvanáct tříčlenných družstev ze základních škol našeho regionu. Hlavní částí teoretické části byl test znalostí o gastronomii následovaný poznávání koření a příloh, poznávání ovoce a zeleniny podle chuti. V praktické části pak příprava pokrmu. Hodnotil se i celkový vzhled družstva a spolupráce v týmu.

Jako první družstva absolvovala test znalostí o gastronomii. Poté se dali do praktické části. Připravovali různé pokrmy studené kuchyně. Celé družstvo, nebo jen jeho zástupci, museli jako jeden z úkolů také poznat různé suroviny dle chuti nebo vůně. Úloha to nebyla vždy jednoduchá. Všichni soutěžící se s ní ale vypořádali se ctí. Po dokončení jídel začalo hodnocení porotou. Soutěžící mezi tím vyslechli přednášku úspěšného účastníka soutěže MasterChef Česko Jana Vorla, která byla spojena s ukázkou kuchyňských nožů a autogramiádou.

Výsledky soutěže

Kategorie 4. – 5. ročník: 

ZŠ TGM Ivančice A (370 bodů)
ZŠ Neslovice (369 bodů)
ZŠ Němčice (366,5 bodů)
ZŠ V. Menšíka B (365 bodů)
ZŠ TGM Ivančice B (362 bodů)‘
ZŠ V. Menšíka A (341,5 bodů)

Kategorie 6. – 8. ročník:

ZŠ Zbýšov (441,5 bodů)
ZŠ V. Menšíka A (439,5 bodů)
ZŠ V. Menšíka B (397,5 bodů)
ZŠ TGM Ivančice B (379,5 bodů)
ZŠ TGM Ivančice A (346 bodů)
GJB Ivančice (334 bodů)

 

 

Ukázka dravců

Dne 23. 4. jsme vyrazili na ukázku dravců a sov skupiny chovatelů Seiferos. Nejprve nám každý dravec a sova byli představeni a bylo nám o nich řečeno mnoho zajímavých věci. Nechyběl orel, krkavec, sovy, raroh, krahujec, luňák, poštolka, sokol, sup. Na některé jsme se mohli podívat zblízka a dokonce Výra velkého jsme si mohli pohladit. Poté následovala ukázka letu a lovu jednotlivých druhů.

Anička: „Bylo to hezké, ale nejvíce se mi líbilo, že nám tam ukazovali i let různých dravců. Dozvěděli jsme se tam různé zajímavé věci.“
Vanessa: „Hodně mě to bavilo a bylo to poučné. Mám ráda ptáky a papoušky a ráda bych si chtěla všechny ty dravce vzít domů. Bylo super vidět je v lovu.“
Kristýna: „Líbila se mi to moc. Pán byl vtipný a pověděl nám toho hodně i za nepříznivých podmínek. Nejlepší bylo, jak nám páni předváděli, jak ptáci loví svou kořist.“
Nikča: „Byl to velmi zajímavý program. Dozvěděli jsme se plno nových věcí a poznali jsme plno nových ptáků. Nakonec nám ukazovali, jak někteří ptáci loví. Byla tam sranda, pán se pořád smál a tím nás to zajímalo víc. Tento program se mi velmi líbil a klidně bych tam šla znovu.“

 

Den Země

Tak jako každý rok i letos jsme si na naší škole připomněli Den Země, který připadá na 22. dubna. Je to akce zaměřená na propagaci a podporu ekologie a ochrany životního prostředí. Program byl rozdělený do dvou částí. Ta první proběhla v hodině přírodopisu. Žáci pracovali ve skupinkách a věnovali se tématu Les. V pracovním archu plnili nejrůznější úkoly – poznávali živočichy, určovali stromy podle listů, ve skrývačkách hledali lesní organismy, lámali si hlavu s hádankami, kreslili lesní patra a další. Úkoly byly proloženy zajímavými videoukázkami, které byly zdrojem informací pro další zadané úlohy. Samozřejmě nemohl být opomenut aktuální největší problém lesa a tím je kůrovcová kalamita. Mladším žákům se velmi líbilo i vtipně podané Desatero chování v lese.

Na tuto část potom navázal program, který jsme připravili ve spolupráci s vyučujícími z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity Brno. Po hodině se v improvizované venkovní učebně střídaly jednotlivé třídy. Žáci se seznámili se vznikem půd, s rostlinami, které na jednotlivých stanovištích rostou, se složením lesa z pohledu zastoupení jednotlivých druhů stromů, s péčí o les. Dozvěděli se, jak je dlouhá cesta od semínka až po vzrostlý strom, co les v současné době ohrožuje a jaké jsou možnosti ochrany lesa. Venku děti jen neseděly a pasivně poslouchaly, ale měli možnost se na spoustu věcí ptát, brát do ruky nejrůznější přírodniny i pomůcky lesníka. Právě tato část zaujala děti určitě nejvíce. Kluci, ale i děvčata si s chutí nasazovali ochrannou přilbu, zkoušeli potěžkat motorovou pilu, měřili tloušťku svého pasu místo stromu, prohlíželi odřezky z různých stromů. Program se i díky velmi pěknému počasí vydařil.

 

Zábavná angličtina

Minulý týden jsme si hodinu angličtiny zpestřili vytvořením projektu o našem oblíbeném jídle. Sepsali jsem recepty a teď už nám nezbývá nic jiného, než se přestěhovat do školní kuchyňky a připravit opravdové pochoutky.

 

Pythagoriáda

V první dubnovém týdnu proběhlo tradičně školní kolo matematické soutěže Pythagoriáda. Pythagoriáda je matematická soutěž pro žáky pátých až osmých tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Cílem soutěže je zvýšit zájem o matematiku u co nejširšího počtu žáků. Každé zadání sestává z patnácti příkladů na prostorovou představivost a logické uvažování. Aby řešitel byl úspěšný, musí mít 10 a více bodů. Ze školních kol mohou žáci postoupit do okresních, a následně až do krajských kol. Při této soutěži se nepoužívají tabulky ani kalkulačky. Letošního ročníku se z naší školy účastnilo 60 zapálených matematiků z 1. a 2. stupně. Děkuji všem z naší třídy, kteří se soutěže zúčastnili.

Nejlepší řešitelé školního kola:
1. Terezie S. – 8. B – 13 bodů
2. Diana H. – 5. třída – 10 bodů
3. Adam Ž. 7.B, Petr G. 7.A, Tereza L. 8. B – 9 bodů

 

 

 

Sběr starého papíru

Od 4. 9. 2018 sbíráme starý papír. Objemnější balíky prosím ukládejte rovnou do sběrné nádoby, která se nachází v areálu školy na ulici Růžová 7.

Děkujeme
 

Sbíráme baterie a drobné elektrospotřebiče

Od 4. 9. 2018 můžete odevzdávat vybité baterie a drobné vysloužilé elektrospotřebiče do připravených sběrných  nádob ve škole.