Třídní učitelka:
Mgr. Michaela Lenertová
Telefon do kabinetu:
546 419 275
E-mail:
lenertova.m@zsvm.cz
Zástupci žákovského parlamentu:
Jelínek Jakub, Sedláková Viktorie
Služba:
Barthová Veronika
 

Změna v testování na Covid-19

Vážení rodiče,

od 17. ledna 2022 se budou žáci testovat 1x týdně, každé pondělí.

Nově se testují i žáci, kteří mají dokončené očkování nebo jsou v ochranné lhůtě po prodělání nemoci.

Pokud žák screeningové testování neabsolvuje, bude se moci prezenční výuky účastnit za podmínky použití respirátoru po celou dobu pobytu ve škole.

  • Bude-ltest žáka negativní, účastní se prezenční výuky.

Bude-li test žáka při pondělním testování pozitivní, odchází s pedagogickým pracovníkem do samostatné místnosti a škola neprodleně kontaktuje zákonné zástupce, aby si dítě ihned vyzvedli. Pro spolužáky pozitivně testovaného žáka se nic nemění, pokračují v prezenční výuce bez omezení.

  • Pokud žák nebude v den testování přítomen testování z důvodu omluvené absence, bude testován ihned po příchodu do školy. Testování žáků bude probíhat vždy pod dohledem pedagogů.

Lenka Vokurková

V Ivančicích, dne 13. ledna 2022

 

Plán na leden

31. 1. – Vydávání výpisu vysvědčení
4. 2. – Pololetní prázdniny

 

Tři králové 

Naše třída se zapojila zdařilými pracemi do každoroční výtvarné soutěže ke svátku Tří králů. Spolužákům držíme palce!!!

 

Vaříme bramborový guláš

V dalších hodinách vaření jsme si připravili bramborový guláš. Nejdříve jsme si společně řekli postup vaření, pak jsme si přichystali suroviny a pustili se do práce. Za několik minut se celou kuchyní rozvoněly guláše. Měli jsme tři skupinky kuchařů a kuchařínek. Úkol se povedl a v závěru si každá skupina pochutnala na své jídle.

zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz

 

 

Měření objemu ve fyzice

Pomocí odměrného válce jsme ve dvojicích zkoušeli změřit objem vody podle zadání. Také jsme si vyzkoušeli, jak se dá změřit pomocí odměrného válce objem pevných těles, jako třeba klíčů, šroubků nebo prstýnků.

zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
 

Termíny doučování: leden – červen

Pro 6. ročníky nabízíme na naší škole doučování:
českého jazyka – Mgr. Jitka Štorková
matematiky – Mgr. Pavel Švehlík
anglického
jazyka – Mgr. Dana Špidlíková
Doučování je zadarmo, ale je nutné do něj pravidelně docházet. Pokud budete chtít doučování navštěvovat, musíte vyplnit závažnou přihlášku. Jestliže nebude moci do doučování přijít, musíte donést omluvenku od rodičů.

Doučování bude probíhat 1 x 14 dní český jazyk, který se bude střídat 1 x 14 dní s matematikou nebo angličtinou od 14:00 – 14:45 hod. 

Český jazyk:    10. 1., 24. 1., 14. 2., 28. 2., 21. 3., 4. 4., 25. 4., 9. 5., 23. 5., 6. 6. 

Matematika, anglický jazyk:     17. 1., 7. 2., 21. 2., 14. 3., 28. 3., 11. 4., 2. 5., 16. 5., 30. 5., 16. 6. 

 

Pracovní činnosti – 2. pololetí – vaření / PSLT

skupina č. 2 – vaření Dvořáková I.
skupina č. 1 – PSLT Kuczmanová D.

                                skupina č. 1                      skupina č. 2                           

LEDEN                                                                     26.

ÚNOR                          2., 16.                                      9., 23.

BŘEZEN                      2., 23.                                   16., 30.

DUBEN                        6., 20.                                   13., 27.

KVĚTEN                      4., 18.                                   11., 25.

ČERVEN                      1., 15.                                     8., 22.

 

Od 6. 12. 2021 začíná sběr pomerančové kůry.

Kůru noste usušenou a zváženou třídní učitelce.

Pomerančová kůra

Pomerančová kůra slouží k výrobě kandovaného ovoce, používá se k dochucení cukrářských výrobků nebo jako zdobný potravní doplněk. Už méně známé je její léčivé působení. V pomerančové kůře je koncentrována mnoho cenných látek. Rozhodně se tak nedá považovat za jakýsi bezcenný obal nebo odpad.

Jak na nás působí

V pomerančové slupce je shromážděno mnoho léčivých látek. Velmi bohatá je například na obsah bioflavonoidů. Lidské tělo si tyto látky samo nedokáže vytvořit a proto je musí získávat z potravy. Bioflavonoidy jsou velmi důležité pro správnou funkci a kvalitu cév. Jsou také nezbytné pro optimální využití vitaminu C v organismu. Pomáhají chránit tělo před vnějšími vlivy, posilují imunitní systém a tím pozitivně ovlivňují řadu zdravotních problémů

 

Vánoční besídka

Poslední školní den v roce 2021 jsme si udělali tradiční vánoční besídku. Nejprve jsme si upravili třídu a přinesli vánoční pohoštění. Aby přišel Ježíšek i k nám do třídy, museli jsme mu nejprve zazpívat vánoční koledy. A pak už to přišlo. Tento rok nám Ježíška dělal Matěj, který z pod vánočního stromečku rozdával dárky celé třídě. No a pak už následovalo rozbalování dárku a třídou se ozývalo samé jů a jé. Po přípitku na krásné Vánoce a šťastné vykročení do nového roku, jsme se vrhli na občerstvení. Následoval vánoční AZ kvíz. Vítězkou a nejlepší znalkyní pohádek je Viky S.

zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
 

Prohloubení čtenářské gramotnosti

V hodinách komunikační výchovy a slohu se nyní věnujeme prohloubení čtenářské gramotnosti. Co je vlastně čtenářská gramotnost?

Je porozumění psanému textu, používání psaného textu a přemýšlení o něm za účelem dosažení cílů jedince, rozvoje jeho vědomostí a potenciálu a za účelem aktivní účasti ve společnosti. Takto zní učená definice, ale jednodušeji řečeno: text si přečtu a rozumím mu, vím o čem je, umím vyhledat informace, zvládnu odpovědět na otázky, rozpoznám, zda je daná informace v článku obsažena či nikoliv.

Šesťáci se zaobírali textem o Karlštejnu, hradě čnícím nad řekou Berounkou. Žáci si snažili správně pochopit zadanou otázku, aby mohli doplnit či vybrat správnou odpověď, neboť na pracovní listě se střídaly otázky uzavřeného i otevřeného typu. V dalších hodinách budeme pilně v této činnosti pokračovat a žáci sami na sobě budou pozorovat své pokroky, které je čekají. Sami zjistí, že rychleji chápou, orientují se v textu a dokážou odpovědět na otázky.

 

Vánoce, Vánoce přicházejí

A s nimi i nejrůznější cukroví – pečené, nepečené, lepené, máčené v čokoládě a sypané nejrůznějšími barevnými kuličkami, hvězdičkami, pocákané čokoládou, obalované v cukru, …
V šesté třídě jsme dokončili popis pracovního postupu, kam patří i recepty, a proto měli žáci za úkol přinést si do školy recept  na oblíbené cukroví, bez kterého se vánoční svátky u nich doma neobejdou. Vysvětlila jsem jim, ať si vyhradí společnou chvilku s maminkou, babičkou, aby jim mohly předat “rodinné tajemství”. S tímto receptem si ještě žáci měli “vyhrát” – dopsat slovesa, hlídat si, aby se mi žádná slova neopakovala, popis byl jednoznačný, jednotlivé kroky šly přesně za sebou. Aby se dílo povedlo i tomu, kdo moc péct neumí. Moc všechny chválím za poctivou domácí přípravu!

 

Šifrování

V informatice jsme otevřeli téma šifrování a kódování, které jsou základem digitálního jazyka. Řekli jsme si co je to šifra, kde všude se nějaké šifry používají a kde se s nimi v běžném životě setkáváme. Představili jsme si některé druhy šifer (např. Cézarovu šifru) a žáci si sami vyzkoušeli práci s šifrovacím klíčem a samotnou tvorbu šifer.

O. Bureš

 

 

Paměťová mapa – Keltové

Žáci si v D zopakovali učivo metodou “Paměťová mapa”. Proběhli se k tabuli a zapisovali všechny asociace k pojmu KELTOVÉ. Dodržovali také pravidlo, že mohou být u tabule vždy jen 3 žáci třídy. Během pár minut byla tabule popsána a my jsme si všichni osvěžili učivo a pojmy, kterým už máme rozumět a máme si je pamatovat.

 

Přání do Nového roku

V poslední hodině výtvarné výchovy ve starém roce jsme si vyrobili přání k Vánocům a k Novému roku. Jak se nám přání povedla? Tady jsou…

zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
 

Pečené a nepečené vánoční cukroví

Poslední vaření před Vánoci jsme se vrhli do vánočního cukroví. Pekli jsme perníčky, vanilkové rohlíčky, sladké Magdalenky. Z nepečeného cukroví jsme vytvořili tvarohové kuličky 1/2 bílé a 1/2 barvené kakaem.
Celé skupině se recepty vydařily a vůně přilákala na ochutnávku i paní učitelky.

zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
 

Pizza a štrúdl

Tento týden jsme se ve vaření pustili do pizzy, štrúdlu i palačinek. Všechno nám šlo od ruky a moc jsme si na všem pochutnali.

zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
 

 Fantazii se meze nekladou

Ve slohové a komunikační výchově se nyní věnujeme popisu pracovního postupu. Zvláště jsme se zaměřili na recept. Dříve než přikročíme k psaní reálného receptu na pokrm, žáci ve skupinkách tvořili recepty dle vlastní fantazie. Jejich fantazie opravdu nezná mezí! 🙂 Chcete mít samé jedničky? Nebo krásné nehty? Či jste toužili po velkých rozích? Možná že někdo se touží stát démonem, šestá bé vám pomůže dokonce najít štěstí, sbalit holku a vše můžete zajíst ropuší polévkou!
V úvodní části rozepsali ingredience – včetně přesné váhy či míry a poté následovaly jednotlivé kroky chronologicky za sebou.
Moc všechny chválím!

 

Zobcová a příčná flétna

Úterní hudební výchovu jsme si zpestřili hrou na zobcovou a příčnou flétnu.
Děkuji moc Lucce a Barči za krásný přednes, děkujeme 🙂

 

 

Sběr papíru

Od 1. 9. 2021 opět sbíráme starý papír. Objemnější balíky prosím ukládejte rovnou do sběrné nádoby, která se nachází v areálu školy na ulici Růžová 7 a množství nahlaste třídní učitelce.

Děkujeme