Třídní učitel:
Mgr. Pavel Švehlík
Telefon do kabinetu:
546 419 275
E-mail:
svehlik.p@zsvm.cz
Zástupci žákovského parlamentu:
Klára Doležalová, Adéla Kroutilová
Třídní kniha:
Klára Doležalová, Nikol Kusslová
19. 12. 2018

Plán na březen

19. 3. Čistíme Česko (v rámci výuky Tv)
21. 3.Projektový den Čtenářská gramotnost, Malý princ (10:00 – 13:30)

18. 12. 2018

Výběr peněz

2 ks papírových utěrek
4 ks toaletních papírů

04. 03. 2019

Ukliďme Česko

19.března 2019 se v rámci ekologické výchovy žáci naší školy zapojí do akce Ukliďme Česko. Kromě okamžitého zlepšení prostředí se touto aktivitou žáci stanou vnímavější k životnímu prostředí a uvědomí si, jak se k němu (ne)chovat

S sebou: sportovní oblečení do terénu (případně rukavice)

18. 03. 2019

Organizace 21. 3.

1.-2. hodina: výuka dle rozvrhu
3.-6. hodina: Projektový den ČTENÁŘSKÁ GRAMOTNOST
Žáci si s sebou vezmou: nůžky, lepidlo, pastelky, fixy

26. 02. 2019

Projektový den – ČTENÁŘSKÁ GRAMOTNOST

Ve čtvrtek 21. března proběhne na naší škole projektový den zaměřený na prohloubení čtenářské gramotnosti u žáků. Co je čtenářská gramotnost? Porozumění psanému textu, používání psaného textu a přemýšlení o něm za účelem dosažení cílů a rozvoje vědomostí. V tomto školním roce jsme se zaměřili na filozofickou pohádku Malý princ od francouzského autora Antoine de Saint-Exupéryho.

05. 03. 2019

Den ptactva v ZOO Brno

V úterý 2. dubna se v ZOO Brno uskuteční soutěž s názvem „Den ptactva v ZOO Brno.“
Z naší třídy se soutěže zúčastní Terka S.Ondra A.
DRŽÍME PĚSTI!!!

19. 03. 2019

Projekt DROGY

Žáci v hodinách výtvarné, občanské a osobnostní a sociální výchovy tvořili plakát na téma DROGY.
Jejich práce budou vystavené v kině Réna.

Podívejte se, jak se jim to povedlo:

16. 09. 2018

                             Rozpis odpoledního vyučování

                                                                        Vv                    

BŘEZEN                                                            28.

DUBEN                                4., 25.                   11.

KVĚTEN                              2., 16., 30.           9., 23.

ČERVEN                              13.                          6., 20.                                                

10. 03. 2019

S rýmy jsou šprýmy aneb příběhy vysloužilého elektra

Představte si, jak by se na svět díval takový elektrospotřebič. Líbilo by se mu, jak s ním „jeho lidé“ zacházejí, zda ho používají správně a šetrně? A jak se k němu zachovají, když jim doslouží? Dají ho recyklovat, aby mohl znovu sloužit, nebo ho nechají jen tak se někde povalovat a zreznout? V hodinách českého jazyka žáci zapojili svou fantazii a pokusili se vcítit do kůže starého fénu, mobilu, rychlovarné konvice, playstationu a obecně zhodnotili, jak to chodí na černé skládce, kterou vytvořili nezodpovědní lidé. Básničky i povídky, které vznikly, jsou opravdu velmi povedené. Kterou z nich vybrat a poslat do soutěže Recyklohraní aneb Ukliďme si svět? To bude ještě oříšek… Milí osmáci, jste moc šikovní!

Učitelka českého jazyka L. Moresová

 

18. 02. 2019

Školní výlet

Rekreační středisko Prudká  (http://www.prudka.cz/)  
 24. 6.  – 26. 6. 2019
(začínáme v pondělí obědem a končíme ve středu snídaní)
Cena cca 1 250 Kč  (ubytování, plná penze, doprava vlakem)

Doplatek 750 Kč                    do 15. 6. 2019

01. 03. 2019

Konec sběru pomerančové kůry

V pátek dne 5. 4. 2019 končí sběr pomerančové kůry Kůru noste usušenou a zváženou třídní učitelce. Děkujeme.

Více informací, proč pomáháme při sběru pomerančové kůry, zde.

06. 03. 2019

Okresní kolo Olympiády v českém jazyce

29. ledna se v Základní škole v Modřicích uskutečnilo okresní kolo Olympiády v českém jazyce. Tato soutěž umožňuje talentovaným žákům porovnat úroveň vlastního jazykového a slohového projevu s ostatními a získat tím motivaci k dalšímu studiu. Během šedesáti minut řeší žáci různé zapeklitosti mateřského jazyka, pracují se slovy, snaží se pochopit text, vyvozovat z něho závěry. Na začátku slohové části jsou seznámeni se slohovým útvarem, kterému se budou dalších šedesát minut věnovat. V letošním kole měli za úkol zpracovat prozaický text na téma „Co jinde neuvidíte a neuslyšíte.“ Ve velké konkurenci žáků z gymnázií a devátých ročníků se Terka S. z 8. B umístila na krásném 11. místě. Za sebou nechala dvacet šest žáků a od prvního místa ji dělilo pouhých sedm bodů.

Teri, moc gratulujeme!!!

08. 03. 2019

Hodina pracovních činností

V rámci hodin Pč měli tentokrát žáci prezentovat o netradičních povoláních.

18. 02. 2019

Hodina OSV

V hodině OSV jsme si vyzkoušeli, jak se vzájemně známe. Úkolem každého žáka bylo napsat na lístek 3 slova, která jej charakterizují. Následně jsme hádali, o kterého spolužáka se jedná. Nejúspěšnější byla Terka S.


25. 01. 2019

Hodina dějepisu

V rámci dějepisu jsme tentokrát zvolili opakování prostřednictvím křížovek, které žáci sami vymysleli.


23. 01. 2019

Hodina výtvarné výchovy

Práce žáků v hodinách výtvarné výchovy.


17. 12. 2018

Hodina matematiky

Poslední hodinu matematiky v tomto roce jsme si zpříjemnili soutěžemi. Nejdříve jsme v přesmyčkách hledali pojmy z matematiky, následovala hra BINGO, poté KUFR  a AZ-KVÍZ.

14. 12. 2018

Hodina pracovních činností

Žáci v hodinách pracovních činností tvořili vánoční výzdobu třídy.
Jak se jim to povedlo?


 

31. 01. 2019

Exkurze do ČNB

Ve středu 30. ledna navštívila naše třída, v rámci výuky finanční gramotnosti, Českou národní banku v Brně.

Nejdříve žáci v zasedací místnosti zhlédli krátké video o tom, jak se bankovky tisknou a skladují a také o tom, jak se poškozené mince a bankovky likvidují (např. z poškozených bankovek se tvoří brikety). Paní, která nás celým programem provázela nám postupně ukazovala různé druhy cenných mincí a bankovek. Nejcennější byla státovka v hodnotě
5000 Kč z roku 1937, která má dnes hodnotu 4 750 000 Kč (existuje pouze 30 ks této státovky). Také jsme viděli ukázky padělaných bankovek českých i zahraničních. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací např. to, že do ČNB přiváží bankovky kamiony třikrát do týdne (tento převoz je doprovázen ozbrojeným komandem policistů) a také to, že trezor, ve kterém se peníze uchovávají, má velikost malé tělocvičny. Dozvěděli jsme se také to, za jakých okolností nám banka vymění poškozené bankovky a kdy na výměnu právo nemáme.

Následně jsme se přesunuli do expozice nazvané „Lidé a peníze.“ Zde jsme se seznámili s různými druhy platidel od 10. století až po současnost.

Na závěr naší exkurze jsme se podívali na díla světově uznávaného sklářského výtvarníka Jiřího Harcuby v expozici s názvem „Krása ve skle a kovu.“

Exkurze se žákům líbila a přispěla k rozvoji jejich finanční gramotnosti.

 

Zde jsou postřehy žáků:
Bylo to tam super! Viděli jsme hodně vzácných mincí a bankovek“ (Danča L.)

„Program se mi moc líbil, byla jsem nadšená z toho, že jsme mohli mít v ruce vzácné peníze a padělky.“ (Míša T.)

„Bylo to zajímavé a poučné, dozvěděli jsme se, jak se vyrábí bankovky.“ (Terka S.)

31. 01. 2019

Jánošík Revisited

V úterý 29. ledna se žáci sedmých a osmých ročníků vydali do Brna. K autobusu všichni dorazili včas a všem to moc slušelo. Čekalo na ně totiž divadelní představení o zbojnickém hrdinovi Jánošíkovi.

Juraj Jánošík se narodil na Slovensku v obci Terchové, 25. ledna 1688 byl pokřtěn v místním kostelíku. Poté pár let působil v armádě proti Habsburkům. Po propuštění z vojny se vrátil zpět domů. Lidem se nežilo dobře, sužovala je bída a poddanské povinnosti vůči vrchnosti.  Jeho přítel Uhorčík ho přemluvil, aby se přidal ke zbojníkům. Z Jánošíka se brzy stal jejich kapitán. Zbojnickou partu tvořilo přibližně dvacet druhů. Banda okrádala bohaté kupce, faráře, zemany i obchodníky. O kořist se dělili mezi sebou, ovšem zlato a stříbro občas darovali i obyčejným lidem z kraje, často za výměnou za jisté služby. Někteří jim třeba opatřovali potraviny či střelivo. Prsteny rozdávali mladým dívkám a děvečkám, jejich popularita se tak postupně zvyšovala a do party se tak chtěli přidávat další a další mladíci, většinou ale byli odmítáni.

 Jánošík zbojničil od podzimu 1711 do prvních měsíců roku 1713 a právě díky jeho ochotě podělit se o kořist s chudými lidmi vzniklo ono proslavené tvrzení, že „bohatým bral a chudým dával“.
Jánošíka zradil jeho bývalý zbojnický kumpán. Přišlo si pro něho třicet drábů. 16. března 1713 soud rozhodl, že bude pověšen za levý bok. Trest, při kterém odsouzený pomalu umírá, byl vykonán téhož dne.

O skvělém zážitku vypovídají jednoznačné názory žáků:
„Představení bylo velmi povedené. Hodně se mi líbilo.“
„Divadlo se mi líbilo, ale bylo to smutné.“
„Jánošík se mi moc líbil, nejlepší byly ty střelby.“
„Bylo to dobrý, jen tam pořád někdo umíral.“
„Moc se mi to líbilo, povedené, propracované. Hodně hezké.“

29. 01. 2019

Írán – zahalená krása

V pondělí 28. ledna jsme v kině Réna navštívili vzdělávací program o Íránu.


29. 01. 2019

Olympiáda z českého jazyka

Míša a Terka se v úterý 29. ledna zúčastnily okresního kola olympiády z českého jazyka.
Holky, děkuji Vám účast!!!


24. 01. 2019

Lyžařský výcvikový kurz Filipovice

I letos uspořádala naše škola ve spolupráci se SVČ lyžařský výcvikový kurz, který se konal 13. – 18. ledna ve Filipovicích. Ubytovaní jsme byli v penzionu Pepovka nacházejícím se nedaleko lyžařského areálu Filipovice. Pobyt jsme zahájili večeří a přednáškou o pravidlech chování na sjezdovce i během celého pobytu, hned poté jsme mohli vyrazit do hotelového bazénu se slanou vodou.

Druhý den už nás čekal samotný lyžařský výcvik. Po rozcvičce následovalo rozřazení do družstev. Celé dopoledne jsme pomocí různých cvičení zdokonalovali techniku lyžování. Po obědě a odpočinku jsme pokračovali ve výcviku. Večer jsme si ve společenské místnosti promítli názorná videa o různých možnostech sjíždění svahu. Večer jsme opět měli k dispozici bazén.

Středeční program byl odlišný od ostatních dnů. Dopoledne jsme lyžovali, odpoledne proběhla soutěž ve stavění sněhuláků. Po večeři se mnozí nemohli dočkat večerního lyžování.

V pátek dopoledne nás čekalo poslední lyžování a pak už jen balení a cesta domů.

Celý pobyt se nám vydařil – sněhu bylo dostatek, jídlo i ubytování bylo perfektní, ani odpočinek v bazénu neměl chybu. Velký podíl na hladkém průběhu výcviku mělo vzorné chování všech žáků, kteří respektovali všechna nastavená pravidla.


20. 12. 2018

Vánoční besídka

Ve čtvrtek 20. prosince jsme si udělali vánoční besídku. Nejdříve všichni společně u stromku zazpívali známé vánoční koledy a poté jsme se celí zvědaví pustili do rozbalování dárků. Ochutnali jsme také vánoční cukroví a zahráli stolní hry.
Všichni jsme se naladili na vánoční atmosféru a HURÁ NA PRÁZDNINY!!!

31. 08. 2018

Sběr papíru

Od 4. 9. 2018 sbíráme starý papír. Objemnější balíky prosím ukládejte rovnou do sběrné nádoby, která se nachází v areálu školy na ulici Růžová 7.

Děkujeme