Třídní učitel:
Mgr. Pavel Švehlík
Telefon do kabinetu:
546 419 275
E-mail:
svehlik.p@zsvm.cz
Zástupci žákovského parlamentu:
Daniel Matoušek, Pavel Šrámek
Třídní kniha:
Klára Doležalová, Patrik Veith
10. 03. 2020

Mimořádné opatření Vlády ČR

Vážení rodiče,
Vláda ČR v úterý 10. 3. 2020 vydala Mimořádné opatření, ve kterém nařizuje

UZAVŘENÍ ZÁKLADNÍCH ŠKOL OD STŘEDY 11. BŘEZNA 2020 DO ODVOLÁNÍ.

Oznamuji Vám, že ZŠ V. Menšíka Ivančice bude od středy 11. března 2020 pro všechny žáky uzavřena.

Prosím, sledujte webové stránky školy (www.zsvm.cz) a informační systém Edookit. Průběžně Vám zde budou poskytovány aktuální informace.

Obědy ve školní jídelně budou po dobu nařízeného uzavření školy automaticky odhlášeny.

Děkuji za pochopení
Mgr. Lenka Vokurková


Z důvodu mimořádného opatření Vlády ČR bude ZŠ V. Menšíka Ivančice od středy 11. března 2020 až do odvolání pro všechny žáky uzavřena.

Úplný text Mimořádného opatření je k dispozici zde

08. 03. 2020

Klobásový festival Sládkovičovo 20201. MÍSTO

V pátek 6. března vyrazilo pětičlenné družstvo z 9. B ZŠ Vladimíra Menšíka Ivančice, ve složení Terka S., Adéla M., Ondra A., Radim J. a Adam L., na Klobásový festival do slovenského Sládkovičova. Po ubytování na hotelu a výborném obědě jsme měli před soutěží volné odpoledne, které jsme trávili například hraním bowlingu.

V sobotu ráno po snídani to vše vypuklo! Museli jsme nachystat náš soutěžní stůl. Na chleba jsme mazali pomazánky (škvarkovou, tvarůžkovou, česnekovou, paštiku s brusinkami), chystali upečené buchty (perník s citrónovou polevou, rybízovou buchtu s drobenkou, kokosovou buchtu) a aranžovali čokoládový dort a stojan s klobáskami paprikami a česnekem.

V 10 hodin začala vlastní soutěž. Jednotlivé týmy měly za úkol během dvou hodin z 5 kilogramů mletého masa vyrobit klobásy. Maso nejdříve počesnekovali, posolili a okořenili. Následně museli vše pečlivě promíchat a poté plničkou plnit do střev. Jejich práci pečlivě sledovala porota, která hodnotila nejen výrobu klobás, ale také výzdobu stánku a ochutnávala připravené pohoštění. Jednu klobásu jsme odevzdali porotě do soutěže a netrpělivě čekali na výsledky, jak to celé dopadne!

V 15 hodin začalo vyhlašování výsledků. Naše družstvo se umístilo na 1. místě (oproti 2. místu mělo náskok 13 bodů) – MOC GRATULUJI!!!

Poděkování patří také rodinným příslušníkům soutěžního družstva, kteří se podíleli na přípravě výborných pomazánek a dortu. Dále děkuji zaměstnancům MěÚ Ivančice, kteří náš tým na soutěž skvěle připravili. V neposlední řadě patří poděkovat členům Klobásového klubu Sládkovičovo, kteří se o nás po celou dobu pobytu skvěle starali (všechna jídla byla vynikající) a vytvořili velmi příjemnou a pohodovou atmosféru!

Postřehy soutěžního družstva:
„Líbilo se nám ubytování, bowling i přívětivá atmosféra při soutěži. Jsme rádi, že pan učitel Švehlík vybral tak skvělý team!“
„Velice mě překvapilo, že jsou Slováci tak pohostinní.“
„Zamilovala jsem se do vesnické hudby, která pořád vyhrávala ze všech stran. Skoro jsme se naučili i tancovat.“

16. 01. 2020

                          Rozpis odpoledního vyučování na 2. pololetí 

                                                                 Vv

KVĚTEN                      20.                        13., 27.

ČERVEN                      3.                                10.

20. 01. 2020

Výběr

4 ks toaletních papírů
2 ks papírových utěrek
1 ks kapesníků v krabičce

25. 11. 2019

Školní výlet

Hotel Admirál, Říčany u Brna       (www.hotela.cz )  
17. 6.  – 19. 6. 2020
(začínáme ve středu obědem a končíme v pátek snídaní)
Cena cca 1 100 Kč 
(ubytování, plná penze, doprava)
Doprava autobusem


Odkaz na video o přírodním biotopu v Říčanech:
http://www.ricanyubrna.cz/koupaliste/

 

02. 03. 2020

V síti

V pondělí 2. března jsme zhlédli v médiích tolik avizovaný film V síti. Zabývá se zneužíváním dětí na internetu. Naši žáci měli možnost nahlédnout do 3 improvizovaných pokojíků, ve kterých probíhala písemná nebo mluvená konverzace mezi dívkami ve věku 12 let a dospělými muži. Dívky byly dospělé herečky, které ale svým vzhledem i jednáním náctileté dívky věrně napodobily. Některé scény byly velmi tvrdé, ale velmi důležité, aby děti pochopily, že se to opravdu děje. Filmem prostupovaly i vysvětlující komentáře hlavních hrdinek, zaznívaly rady, jak se v určitých situacích chovat, kde hledat pomoc. My jsme navštívili verzi přístupnou od 12 let. Existuje ještě druhá pro starší 15 let.
Postřehy žáků:
„Byl to zajímavý a poučný film.“
„Ukázali nám, co nám na internetu hrozí a co se může stát.“
„Film nás seznámil s realitou, o které asi většina z nás nevěděla.“

29. 02. 2020

Exkurze do JE Dukovany

Naši žáci navštívili dne 28. 2. informační centrum jaderné elektrárny Dukovany. Učivo jaderné fyziky není jednoduché, proto pořádáme pro žáky naší školy pravidelné exkurze do Dukovan. Díky ní mají žáci možnost propojit teoretické znalosti z fyziky s praktickým zážitkem z naší nejstarší jaderné elektrárny. Letošního ročníku se zúčastnilo 26 žáků 9. ročníku. Necelých 20 km dlouhou cestu jsme zvládli během pár minut. Ve dvouhodinové exkurzi se děti dozvěděly informaci o historii elektrárny, základní princip řízené řetězové reakce, funkci jaderného reaktoru, nakládání s radioaktivním odpadem a spoustu dalšího ze života dukovanské elektrárny. V unikátní mlžné komoře jsme mohli pozorovat stopy, které zanechává přirozené záření v našem okolí. Výklad nám vedli zkušení lektoři, kteří se nezalekli ani všetečných dotazů děti. Věřím, že návštěvou tohoto unikátního zařízení získali žáci představu o složitých pochodech, které v jaderné elektrárně probíhají.

29. 02. 2020

Hodina českého jazyka – DADAISTICKÁ BÁSEŇ

Dadaismus je avantgardní umělecký směr založený ve Švýcarsku během 1. světové války. Umělci z různých oborů chtěli poukázat na nesmyslnost války v neobvyklých hrách s jazykem a v nelogických spojeních.
K nejznámějším dadaistům patřil Rumun Tristan Tzara, ten vytvořil tuto báseň a my se řídili přesně podle jeho rad:

Návod jak vytvořit dadaistickou báseň: 
Vezměte noviny.
Vezměte nůžky.
Najděte v novinách článek, aby měl délku, jakou počítáte dát své básni.
Článek vystřihněte.
Potom pečlivě rozstříhejte všechna slova, která tvoří tento článek, a vložte je do pytlíku.
Skládejte pak jeden ústřižek za druhým přesně v pořádku, v jakém vyšly z pytlíku.
Svědomitě opište.
Báseň se vám bude podobat.

A vězte, že jste spisovatel neskonale originální a okouzlující citlivostí, byť doposud nepochopen lidem.

11. 02. 2020

Výroba klobásek

V pátek 7. února si čtyřčlenné družstvo ve složení Terka, Áďa, Adam a Ondra poprvé vyzkoušelo výrobu klobásek. Ve dnech 6. – 8. března se zúčastní Klobáskového festivalu ve slovenském Sládkovičovu. Z pěti kilogramů masu vyrobili 33 klobásek.
Podívejte se, jak jim to pěkně šlo od ruky:


Druhá zkouška proběhla ve středu 26. února už i za účasti pátého člena Radima.

 

04. 02. 2020

3. místo v okresním kole Olympiády ČJ

22. ledna se v Základní škole v Modřicích uskutečnilo okresní kolo Olympiády v českém jazyce. Tato soutěž umožňuje talentovaným žákům porovnat úroveň vlastního jazykového a slohového projevu s ostatními a získat tím motivaci k dalšímu studiu. Během šedesáti minut řeší žáci různé zapeklitosti mateřského jazyka, pracují se slovy, snaží se pochopit text, vyvozovat z něho závěry. Na začátku slohové části jsou seznámeni se slohovým útvarem, kterému se budou dalších šedesát minut věnovat.

Z padesáti pěti žáků se Terka S. z 9. B umístila na 3. místě. Od prvního místa ji dělily pouze dva body.
Teri, moc gratulujeme!!!

31. 01. 2020

Projektový den matematiky

Ve čtvrtek 30. 1. 2020 základní škola Vladimíra Menšíka připravila pro své žáky projektový den matematiky. Hlavním cílem bylo představit žákům matematiku z trochu jiného pohledu. Každá skupina měla připravit zajímavou deskovou hru zaměřenou na matematické úlohy. V zadání stálo, že hra by měla obsahovat alespoň 100 úkolů z matematiky a zajímavý příběh. Hodnotilo se grafické provedení, vytvoření návodu i celkový nápad. Musíme uznat, že děti svou kreativitou překvapily. Vytvořené hry se odehrávaly v daleké budoucnosti na neznámé planetě, jiné na železnici, další pak vtipně kombinovali úkoly se zážitky ze školy. Je vidět, že naši žáci mají smysl pro humor i představivost. I v relativně krátkém časovém limitu se jim podařilo vyrobit skutečně povedenou práci. V poslední hodině si skupiny své hry půjčily a žáci si zkusili hry svých spolužáků zahrát. Bylo to skutečně pěkně strávené dopoledne. Věříme, že děti najdou v matematice zalíbení, protože matematika je přece krásná.

29. 01. 2020

Recitační soutěž – třídní kolo

Do středeční hodiny českého jazyka si žáci připravili básničku. Mohli pátrat v čítance, ve sbírkách našich básníků, ale i na internetu.

Moc chválím ty, kteří se připravili, a verše, leckdy složité, krkolomné, i obtížně pochopitelné, zarecitovali s krásnou výslovností a dostatečně hlasitě. Většinu žáků nadchl básník, který jako jediný získal v roce 1984 Nobelovu cenu za literaturu. A kdo jste se setkali s jeho básněmi, víte, že tato krásná cena mu patří zcela právem.  Ano, jedná se o Jaroslava Seiferta. Ten nás vzal do Májové krajiny, seznámil nás s Julesem Vernem a Čtenářskou veršů, vzal nás na Staré bojiště, ukázal nám Stín a zazpíval nám Píseň o lásce. Přenesli jsme se do fantasy románu s básní Hobit od Tolkiena, Josef Kainar nás pohoupal na Houpací židli, Jiří Wolker nás seznámil s Těžkou hodinou i hrou Slepých muzikantů, Petr Bezruč nás vzal do Ostravy a Jiří Žáček zafilozofoval nad tématem Škaredý holky.

Do školního kola, které se bude konat ve čtvrtek 13. února, postoupili
Ondra A., Terka S. a Terka L.
Budeme moc držet palce!!!

29. 01. 2020

Čína – říše za Velkou zdí

V pondělí 27. ledna jsme se zúčastnili zeměpisného výukového programu. Díky devátému dílu projektu Svět kolem jsme se  ocitli v rozlehlé, historické a mystické Číně. Prošli jsme se po Velké čínské zdi, pokochali se pohledem na jedinečné pandy velké, tajil se nám dech při prastarém rituálu nebeského pohřbu, vydali jsme se i na samotný západ země, kde Čína už téměř není Čínou.

28. 01. 2020

Hodina chemie

V hodině chemie jsme si vyzkoušeli několik zajímavých pokusů. Kromě chromatografické duhy vyrobené ze Skittles, jsme vyrobili lávovou lampu a zjistili vlastnosti podtlaku v praxi při pokusu se zapálenou svíčkou pod vhodným poklopem.

23. 01. 2020

Hodina českého jazyka

V hodině českého jazyka jsme pracovali s textem, který je sto let starý. Je věnovám hrdinům 1. světové války, kteří padli v lítém boji. Společně nás přenesl tedy do doby mezi léty 1914 – 1918, kdy tato válka probíhala. Nejedná se o vymyšlené příběhy, ale o skutečné životy obyčejných lidí.
Hlavním úkolem žáků bylo vyhledat přechodníky, ale zaujaly nás i ostatní pravopisné rozdíly – jiný slovosled, rozdíl mezi malými i velkými písmeny – oproti dnešním pravidlům a mnohá zastaralá a knižní slova. Přikládám pár slov pro ilustraci: kdež sloužil, narodil se z rodičů Martina a Marie, odjel ku Krakovu, jsa zdráv, jsa uznán, jsa raněn, na bojiště italské, as 10 dní, odejel, neb v Brně, Emíliji. Za přechodníky vybírám: vychodiv, onemocniv, zúčastniv, onemocněv,…

Proč se vlasně přechodníky používají či spíše používaly?   Přechodníky sloužily ke zhuštění obsahu věty. Dnes mají ale charakter knižní až archaický. Využívá se jich jen v psaných projevech v odborném a uměleckém textu – spíše jako humorný prostředek k dosažení ironie.

V dnešní češtině se nejvíce můžeme setkat s přídavným jménem slovesným utvořeným od přechodníků, což je slovo přeživší. Ať se stane jakákoliv tragédie – zemětřesení, povodeň, výbuch. Vždy je v textu či v mluvené formě uvedeno – Hasiči hledají přeživší. V našem dobovém textu bylo také jedno takové přídavné jméno uvedeno. Pro názornost připisuji poslední dvě věty. V osudný den 6. června 1918 přiletěvší italský granát roztříštil mu hlavu, a tak učinil krátký konec životu jeho. Ve věku 37 let odešel otec dvou dítek, by následoval miliony otců téhož osudu.

23. 01. 2020

Hodina anglického jazyka

V anglickém jazyce se zabýváme zdravým životním stylem, tvoříme vztažné věty a používáme slovní zásobu vztahující se k lidskému zdraví a tělu. Naším posledním úkolem k tomuto tématu byla tvorba projektu, ve kterém jsme chtěli dát ostatním i sami sobě rady, jak bychom měli žít a co bychom měli nebo neměli dělat pro své zdraví.

18. 01. 2020

Exkurze do Muzea v Ivančicích

Ve výuce dějepisu jsme navštívili ivančické muzeum a připomněli jsme si 125. výročí jeho založení. Vznik v roce 1894 zařadil naše muzeum mezi nejstarší na Moravě.  Exkurzi jsme pojali aktivně, nechodili jsme jen od vitríny k vitríně, ale týmově jsme spolupracovali a vyhledávali si cenné informace sami. Něco málo z historie muzea, pár jmen pracovníků, bez kterých by to nešlo, a navíc velké množství zajímavých exponátů. Bylo to příjemná badatelská procházka historií Ivančicka a okolí.

13. 12. 2019

Hodina německého jazyka

V hodině německého jazyka jsme popisovali místo, kde bydlíme. Procvičili jsme si základní slovní zásobu a seznámili ostatní spolužáky se svým bydlištěm.

02. 12. 2019

Hodina chemie

V  hodině chemie se žáci seznámili se základními pravidly a zákonitostmi v oblasti organické chemie. Pro lepší pochopení umístění vazeb kolem jednotlivých uhlíků nám posloužila stavebnice Molekulové modely…