Třídní učitel:
Mgr. Ondřej Bureš
Telefon do kabinetu:
546 419 275
E-mail:
bures.o@zsvm.cz
Zástupci žákovského parlamentu:
Lucka a Rosťa
05. 12. 2019

Školou chodil Mikuláš

Tak jako každý rok i letos navštívil naši školu Mikuláš se svými druhy – andělem a čerty. Ty největší hříšníky z naší třídy si vzali „do parády“ čerti, ostatním pak pomalovali na památku obličeje. Všechny děti nakonec dostaly drobnou sladkou odměnu.

02. 12. 2019

Plán na prosinec 2019:


9. 12. Žákovský parlament, 8.00 hod.
11. 12. Anglické divadlo – Sirotčinec slečny Peregrinové – jen přihlášení žáci, zbytek žáků se bude učit společně se 6. B.
16. 12. Rockové Vánoce u Menšíků, zpívání koled s Láďou Křížkem, kino Réna, 11.00, zdarma
20. 12. 1. – 2. vyučovací hodina – vánoční besídka, 3. – 4. hodina kino Réna, film Sněžný kluk, cena 70 Kč (placeno z třídního fondu). Začátek v 10.00 hod., film trvá 1 hod 37 min., po skončení filmu –  v 11.40 hod. žáci odchází od kina Réna domů.
23. 12. – 5. 1. Vánoční prázdniny

6. 1. Zahájení výuky po vánočních prázdninách

 

05. 12. 2019

Pečení cukroví na Mikuláše

Dnes jsme v pracovních činnostech pekli cukroví. Bylo čertovsky dobré 🙂

05. 12. 2019

Měření objemu v hodině fyziky

Šesťáci v hodině fyziky zkoušeli měřit objem kapalin pomocí kádinky a odměrného válce, odečítali naměřené hodnoty a určovali odchylky měření.

02. 12. 2019

Rockové Vánoce u Menšíků

01. 12. 2019

Bramborové vaření 28. listopadu

Dnes jsme tvořili brambůrky, spirálky, bramboráky, zapečené brambory a toustovou roládu.

25. 11. 2019

Výtvarná výchova

V hodinách výtvarné výchovy jsme pracovali s linií, všímali jsme si např. struktury dřeva. Dále jsme kombinovali barvy a různě obrázek dotvářeli podle své fantazie.

22. 11. 2019

Vaření v hodině pracovních činností - 21. října 2019:

Tento týden šesťáci připravovali pokrmy z brambor.

20. 11. 2019

Příprava těstovin v hodinách vaření (14. listopadu 2019)

Čtvrteční vaření probíhalo na téma těstoviny.

Nejdříve jsme si na internetu našli, jaké druhy těstovin bychom mohli znát. Zjistili jsme, že je jich opravdu velké množství a vypsali jsme si 15 nejčastěji vařených těstovin v ČR.

Každá skupinka se tedy domluvila, který druh těstovin uvaří a co dobrého k těstovinám přidá.  V kuchyňce se připravovaly  špagety s boloňskou omáčkou, fusilli s kuřecím masem a zelným salátem, farfalle s mákem nebo známé penne se sýrovou omáčkou.

Děti se do vaření  pustili s velkou chutí, postupovali dle rad a návodu na obalech a myslím si, že se všem skupinkám jídlo s těstovinami podařilo.

18. 11. 2019

V dějepise začínáme od kamene ...

Projekt STŘÍPKY PRAVĚKU

PRAVĚK – doba kamenná – byla ukončena prezentací projektů žáků 6. A. Třída byla rozdělena na týmy, žáci si materiály a výrobky připravovali doma. Využívat mohli: kameny, dřevo, keramickou hlínu a jiné přírodniny (peří, bobule, mušle, dřívka, mech …). Projekty byly nápadité a pestré, žáci vyráběli kamenné zbraně a nástroje, vedly sekyrky, oštěp a luk a šíp. Někteří vyrobili rituální sošky venuší, pravěký šperk a mnoho různých ukázek obydlí. Viděli jsme i keramické nádoby a ochutnali sušené maso, zaujalo nás i ochranné srdce ze slámy, které mělo chránit obydlí. Projekt se velmi vydařil, žáci pracovali aktivně a se zaujetím a krásně ho prezentovali v hodině dějepisu také svým spolužákům. Všichni si zaslouží pochvalu za aktivní a kreativní práci ve výuce D. Jednička je už jen bonusem navíc a pochvalu dostane Standa, kromě projektu pravěkého obydlí nám přinesl ochutnávku sušeného masa. Pár odvážných ochutnalo a nelitovali, byla to dobrota.

18. 11. 2019

Začal sběr pomerančové kůry

Kůru noste usušenou a zváženou třídnímu učiteli. Děkujeme. Více informací, proč pomáháme při sběru pomerančové kůry:

Pomerančová kůra

Pomerančová kůra slouží k výrobě kandovaného ovoce, používá se k dochucení cukrářských výrobků nebo jako zdobný potravní doplněk. Už méně známé je její léčivé působení. V pomerančové kůře je koncentrována mnoho cenných látek. Rozhodně se tak nedá považovat za jakýsi bezcenný obal nebo odpad.

Jak na nás působí

V pomerančové slupce je shromážděno mnoho léčivých látek. Velmi bohatá je například na obsah bioflavonoidů. Lidské tělo si tyto látky samo nedokáže vytvořit a proto je musí získávat z potravy. Bioflavonoidy jsou velmi důležité pro správnou funkci a kvalitu cév. Jsou také nezbytné pro optimální využití vitaminu C v organismu. Pomáhají chránit tělo před vnějšími vlivy, posilují imunitní systém a tím pozitivně ovlivňují řadu zdravotních problémů.

12. 11. 2019

Hodina angličtiny

Žáci ve skupinách měli za úkol vytvořit 9 otázek. Většině se dařilo, vítězové byli odměněni známkou za aktivitu…

12. 11. 2019

Sirotčinec slečny Peregrinové

Letošní šesťáci se přidávají k vánoční tradici na škole. A tou je divadelní představení v anglickém jazyce. Letos na žáky bude čekat fantasy román Sirotčinec slečny Peregrinové.

Nástin děje:

Díky tajemným stopám, které Jakeovi zanechá jeho milovaný dědeček a které poodhalují tajemství jiných světů a doby, Jake objeví kouzelné místo, známé jako sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Jeho tajemnost i nebezpečí se začnou prohlubovat, jakmile Jake pozná jeho obyvatele a jejich zvláštní, neuvěřitelné schopnosti, ale i jejich strašlivé nepřátele. Jake nakonec zjistí, že jen jeho vlastní a výjimečná „podivnost“ může zachránit jeho nové přátele.

Kdy? 11. prosince
Kde bude sraz? V 7.55 h na velkém vlakovém nádraží v Ivančicích
Kdy se vrátíme? Ve 13.43 h na velké vlakové nádraží v Ivančicích
Cena vstupenky je 70 Kč, zpáteční cesta do Brna vlakem je 25 Kč. Celkem tedy vybíráme 95 Kč. 

Po skončení představení se projdeme po náměstí Svobody a necháme se unést vánoční atmosférou města Brna.

07. 11. 2019

Vaření v hodině pracovních činností ve čtvrtek 7. listopadu 2019

Příprava těstovin: Mašličky s cukrem a mákem, špagety s kečupem a sýrem, těstovinový salát s tuňákem, kolínka se sýrovou omáčkou a těstoviny se zeleninou. Žákům se podařilo všechny druhy těstovin správně uvařit a dochutit. Moc si na svých specialitách pochutnali.

06. 11. 2019

Počítání desetinných čísel

V hodině matematiky v úterý 5. listopadu se šesťáci učili zapisovat desetinné číslo. Paní učitelka diktovala čísla a žáci se snažili dané číslo správně poskládat do nachystané tabulky.

25. 10. 2019

Halloween v angličtině

Během posledního říjnového týdne jsme se v hodinách anglického jazyka věnovali halloweenské tematice. Společně jsme si povídali o historii tohoto svátku, ale i o zvycích, které se dodržují v současnosti. Rozšířili jsme si slovní zásobu formou nejrůznějších aktivit. Následně jsme nově získané znalosti využili při tvorbě projektu, kotlíku plného anglických halloweenských slovíček.

25. 10. 2019

Exkurze - Anthropos a Planetárium Brno

Ve čtvrtek 24. října jsme v Brně nejprve navštívili muzeum Anthropos. Zde jsme se blíže seznámili s životem našich předků. Poté jsme se přesunuli do Planetária, kde se nám pomocí působivého programu představila sluneční soustava a mohli jsme doslova přistát na různých objektech sluneční soustavy i mimo ni. Zde je i několik fotek z exkurze:

22. 10. 2019

Den otevřených dveří

Děkujeme Denise, Kristýně, Dorotce, Páje a Markovi za pomoc při sobotním Dnu otevřených dveří!

22. 10. 2019

Mikroskopování v hodině přírodopisu

V úterý 22. října si žáci 6.A v hodině přírodopisu vyzkoušeli práci s mikroskopem. Mohli tak nahlédnout do světa, který je pouhým okem neviditelný.

22. 10. 2019

Vaření v hodině pracovních činností - 17. října 2019:

Ve třetím vaření jsme se zaměřili na studenou kuchyni. Žáci si mohli vyzkoušet přípravu chlebíčků nebo jednohubek. Začínali jsme krájením stejně širokých kousků pečiva, potíráním másla nebo pomazánky, současně jsme trénovali roztírání  pomazánek na pečivo, pokládání uzenin, sýrů či vajec  a v závěru jsme jednohubky i chlebíčky zdobili zeleninou nebo ovocem.  Skupinka děvčat si připravila ukázku zvířátek vyrobených z ovoce. Všem se jejich dílka líbila. Dívky mají fantazii i šikovné ruce. Nejen na ovocná zvířátka se můžete podívat na fotografiích.

16. 10. 2019

Legiovlak

V rámci připomenutí vzniku samostatného Československého státu jsme si přiblížili činnost československých legií za 1. světové války a krátce po ní. V hodinách OSV a rodinné výchovy jsme se seznámili se vznikem legií ve Francii, Rusku a Itálii. Dozvěděli jsme se o hlavních myšlenkách vzniku legií, o životě legionářů i o významných bojích, kterých se naši legionáři zúčastnili. V úterý 15. října jsme pak na ivančickém nádraží navštívili komentovanou prohlídku Legiovlaku – autenticky zrestaurovaného vlaku našich ruských legií.

07. 10. 2019

Vaření v hodině pracovních činností ve čtvrtek 3. října:

Ve druhém vaření jsme se domluvili na upečení pizzy z a šneků z lístkového těsta. Nejdříve jsme si vysvětlili postup práce, naučili jsme se posypat vál a váleček moukou a začali jsme rozvalovat těsto.
Někteří se zpočátku obávali zašpinění od mouky, ale postupem času ostych přestal a všichni se s chutí zapojili do práce. Kuchařky a kuchtíci připravili  pěkné na pohled, ale především velmi chutné pizzy i šnečky. Všem moc chutnalo.

17. 09. 2019

Pojízdná dílna FABLAB

V pondělí 16. září navštívili šesťáci pojízdnou dílnu Fablab, umístěnou na náměstí. Žáci mohli v praxi vidět jak funguje třeba 3D tiskárna, CNC fréza, laserová řezačka nebo elektronový mikroskop. Fablab nabízí i možnost zúčastnit se odpoledních workshopů, kde si děti mohou nechat třeba potisknout tričko vlastním obrázkem nebo vyfrézovat obrázek do dřevěné desky.

05. 09. 2019

Rozpis skupin na pracovní činnosti, 1. pololetí

Pracovní činnosti – 6. A – čtvrtek – vaření (skupina č. 1 – A. Krejčířová, skupina č. 2 – J. Štorková) 

             skupina č. 1  (= AJ 1)            skupina č. 2 (=AJ 2)

ZÁŘÍ                   12., 26.                                 19.

ŘÍJEN                  10.                                        3., 17.

LISTOPAD          7., 21.                                  14., 28.

PROSINEC          5.                                         12.

LEDEN                9., 23.                                  16., 30.

 

01. 09. 2019

Sběr papíru

Od 2. 9. 2019 sbíráme starý papír. Objemnější balíky prosím ukládejte rovnou do sběrné nádoby, která se nachází v areálu školy na ulici Růžová 7.

Děkujeme