Během minulého týdne se žákům 8. A a 8. B splnil jejich sen. Některým již opakovaně! V sobotu 7. června nás u Besedního domu v Ivančicích vyzvedl extra moderní autobus, který nás přes celou noc vezl až do vzdálené Velké Británie. Jen přes kanál La Manche nás přepravil trajekt. Kolem poledne jsme dorazili do města Hastings, které se stalo na pár dnů našim druhým domovem. Prošli jsme si pašerácké jeskyně, obhlédli pozůstatky hradu, který nebyl zničen bojem, ale tím, že stál příliš blízko útesu, který se zřítil, osvěžili se v moři a v podvečer si nás rozebrali rodiny. Každý si dopředu mohl vybrat s kým bude ubytovaný a před odjezdem obdržel lístek, na němž bylo psáno, u koho bude bydlet.
Pondělí 9. 6. – ráno se žáci dozvěděli, v jaké skupině úrovně angličtiny se umístili, výuka probíhala ve dvou blocích po 90 minutách. Po skončení jsme si mohli vybrat z této nabídky obědů –  boloňské špagety, hranolky, pizza, hamburger, lasagne, ragú. Po obědě nás čekal výlet do Cantebury, kde jsme si prohlédli významnou katedrálu.


Úterý 10. 6. – po dopolední výuce ve škole jsme navštívili útesy Seven Sisters, které se zvedají kolmo od moře až do výšky 170 metrů. Často jsme šli jen pár metrů od příkrého srázu. Nádhernou dominantou byl červeno-bílý maják.
Středa 11. 6. – vydali jsme se na celodenní výlet do přístavu Pourmouth, prošli jsme si historickou bitevní loď Victory ze začátku 19. století, která byla ve skutečné bitvě, kdy admirál Nelson porazil Napoleona. Po prohlídce nás již moderní výletní loď provezla po celém přístavu. Cestou zpět jsem si prohlédli nádherný zámek Arundel, který je druhý největší v Anglii.
Čtvrtek 12. 6. – úžasné město Brighton, kterému se přezdívá „přímořský Londýn“, někteří navštívili podmořské akvárium se žraloky, karetami obrovskými – plavali nám nad hlavami – a dalšími rybami a rybkami a někteří si vybrali Royal Pavilion vybudovaný v orientálním stylu. Žáky nadchlo i molo, kde jsou nejrůznější zábavní atrakce.
Pátek 13. 6. – po rozloučení ve škole a obdržení certifikátů nás čekal předposlední výlet do městečka Battle, kde se uskutečnila v 11. století bitva u Hastings. Zhruba deset žáků se proměnilo v herce a celou bitvu nám názorně předvedli. Bylo to velmi zábavné a vtipné! Na zpáteční cestě jsme zastavili v obchodním domě, kde jsme se vybavili na cestu domů.
Sobota 14. 6. – po ranním rozloučení s rodinou a opravdu vřelým rozloučením, jsme se přesunuli do Londýna, hlavního města Velké Británie. Celý Londýn jako na dlani se jsme si prohlédli z London Eye – obřího ruského kola, prošli se kolem nejvýznamnějších památek – parlamentu s Big Benem, Westmister abbey, čtvrtí Soho, projeli se po řece Temži až do Greenwiche, kde se úplně každý vyfotil na poledníku s jednou nohou na západní polokouli a druhou na východní. Nezapomenutelný zážitek se nám naskytl před Buckinghamským palácem, kde královna Alžběta zdravila všechny přihlížející máváním ze svého kočáru, který projel jen pár metrů od nás, slavila totiž své narozeniny.
Poté nás již čekala jen cesta domů, která byla zpestřena zážitkem, kdy jsme se na evropskou pevninu dostali vlakem, který projel tunelem pod La Manche.
V neděli, ve čtyři hodiny odpoledne si pro všechny přijeli jejich rodiny, aby se  hezky přivítali a vyslechli si zážitky z cesty. Všichni žáci byli naprosto nadšení, škola, jídlo, cesta, rodiny i počasí (na Anglii! – jak nezvyklé), bylo hodnoceno známkou výborně!

L. Moresová