Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady. Hlavním smyslem tohoto starého lidového zvyku byla pravděpodobně oslava plodnosti.

I my, ve školní družině, si tento tradiční jarní svátek každoročně připomínáme. Vyrobili jsme si papírové čarodějnice, přibalili buřty, dobrou náladu a ve středu 30. dubna vyrazili do parku na Réně. Zde na nás čekal ohýnek připravený panem Eiblem, který nám tuto akci v prostorách restaurace Na Réně umožnil. A tak jsme se po cestě nejprve posilnili opečenými buřty a pamlsky z místní hospůdky. Jelikož byl náš apetit docela velký a opékaní trvalo déle než jsme předpokládali, neuskutečnili jsme z časových důvodů připravenou soutěž – Hon na čarodějnici.

Vyvrcholením odpoledne bylo netrpělivě očekávané upálení čarodějnic. Shořely, obláčky dýmu se rozplynuly v jarním vzduchu a my si určitě při tom magickém okamžiku přáli něco moc hezkého…

M. Sojková