Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se

Tímto sloganem jsem se uklidňovali po skončení soutěže Rubikon, která proběhla ve středu 7.4. v kině Réna. Vítězné školní družstvo, reprezentanti z 8.A, měli ten den hned pět soupeřů. Ivančické konkurenty z gymnázia a ZŠ TGM, dále pak školy z okolních měst – z Oslavan, Dolních Kounic a Střelic. Bohužel nás tentokrát všichni pokořili.

Náš tým si vyzkoušel, jak těžké je zůstat klidný a soustředěný před kinem nabitým k prasknutí. Opravdu, když jsme přišli, nebylo si téměř kam sednout. Vyzkoušel si, jak je tento klid a soustředění důležité v momentě, kdy je třeba před všemi těmito lidmi promluvit tak, aby to mělo hlavu a patu a zaujalo to porotu složenou z takových členů, jako např. senátor či poslanec. Je třeba před našimi reprezentanty smeknout, protože se jim neztrácel úsměv z tváří i v těch nejtěžších momentech. Na vlastní kůži si bohužel zažili nejen neúspěch, ale i to, když vás ostatní v této situaci moc nepodrží. Diváci – fanoušci nějak zaspali. Z hlediště si lze jen těžko uvědomit, jak by jakákoli podpora byla v těžké chvíli důležitá. Zejména když fanoušci ostatních týmů jsou tak strašně slyšet. Velká škoda. Nicméně chybami se člověk učí a příště bude publikum určitě lepší.

Soutěž se skládala z několika kol, jedno zapeklitější a komplikovanější než druhé. Všechny měly společné jedno – sázku. Hra Rubikon totiž zdůrazňuje zejména rizika sázení a snaží se děti nepřímo upozornit na to, jak škodlivé to může být. I náš tým si vyzkoušel, že hra se může lehce zvrtnout, když riskantně vsadím příliš mnoho bodů, i když dopředu nevím, o co ve hře půjde. Že ne vždy platí, risk je zisk. A že potom nejde ani tak o znalosti, jako o náhodu. Neúspěch v momentě, když to nevyjde, pak může hodně bolet. Myslím, že toto poznání je pro život daleko důležitější, než to, jestli jsme prohráli, nebo ne. Známé rčení z úvodu tu tedy platí dvojnásob.

L. Psotová