Třídní učitelka:
Mgr. Jana Kračmarová
Telefon do kabinetu:
546 451 583
E-mail:
kracmarova.j@zsvm.cz
Zástupci žákovského parlamentu:
Lucka, Matěj P. a Sofča
Třídní kniha:
Kája Č., Terka B., Matěj P.
Služba:
Týdenní, květiny Esterka a Lukáš
 

Plán na prosinec

Související obrázek

12. 12. Anglické divadlo Brno
13. 12. Vánoční jarmark, 12.00 – 18.00
14. 12. Vánoční jarmark, 9.00 – 12.00
20. 12. Vánoční besídka 8.00 – 9.40
20. 12. Pohádka Když draka bolí zuby v kině Réna, 10.00, rozchod u kina po skončení promítání, asi v 11.40
21. 12. Ředitelské volno
24. 12. – 2. 1. Vánoční prázdniny
3. – 4. 1. Ředitelské volno

7. 1. 2019 Zahájení výuky

 

 

Výlet do Drážďan

V pátek 7. prosince se někteří z nás vydali na dalekou poznávací cestu do krásného německého města – do Drážďan. A takové to tam bylo:

Moc se mi tam líbilo, jen mě mrzí, že jsem si tam nic nekoupil. Líbily se mi památky. McDonald’s byl výborný, za 7 euro jsem se dobře najedl. Bylo tam fakt super.
Lukáš L.
V Drážďanech se mi líbilo, protože tam mají nádherné památky i architekturu.
Kája Č.
Mně se líbilo všechno kromě toho, že tam pršelo. Na trzích se mi nejvíc líbili panáčci na stáncích. Památky byly moc hezké. Taky jsme se zastavili v Primarku. Mě a moji sestru vysadili na zpáteční cestě v Praze, kde na nás čekal táta.
Kristýnka D.
Cesta byla dlouhá, ale s kamarády to bylo srandovní. Sice pršelo, ale Drážďany jsem si užil.
Láďa
Měli tam výborné jídlo a super ceny. Jen škoda, že pršelo. Ale atmosféra se vydařila.
Pája 

 

 

 

Fyzika

Takhle jsme v hodině fyziky zjišťovali hmotnost různých předmětů.

 

Školou chodil Mikuláš

Dnes nás opět po roce navštívily andělské i pekelné bytosti v čele se ctihodným Mikulášem. Potrestali zlobivce a všem rozdali drobné dárečky. Těšíme se znovu za rok!

 

 

Rozsvěcení vánočního stromu

V pátek 30. listopadu někteří z nás společně s kamarády ze 6. B pomáhali při prodeji výrobků na náměstí. I přes silný vítr a mráz jsme vytrvali až do konce a byli úspěšní. Velký dík a pochvala patří všem našim šesti statečným! 🙂 

 

 

Vánoční jarmark

Přijďte se za námi vánočně naladit, zazpívat si s dětmi koledy a něco malého nakoupit. Tradiční jarmark proběhne ve čtvrtek 13. prosince od 12.00 do 18.00 hodin a v pátek 14. prosince od 8.00 do 13.00

 

Pracovní činnosti

Žáci se prostřednictvím interaktivní výstavy seznámili se zněním Newtonových zákonů, které pak měli hravou formou sami znázornit.   

 

Ředitelské volno

Ředitelka školy vyhlašuje ředitelské volno

na pátek 21. prosince 2018,
 čtvrtek 3. a pátek 4. ledna 2019

z důvodu rekonstrukce technologického zařízení školní jídelny.

 

 

Anglické divadelní představení a vánoční trhy

Výsledek obrázku pro narnia

Ve středu 12. prosince se zúčastníme anglického divadelního představení v Brně NARNIA na motivy knížky C. S. Lewise Lev, čarodějnice a skříň. Poté si projdeme vánočně vyzdobené město a navštívíme vánoční trhy, abychom nasáli slavnostní atmosféru.

Celkem vybíráme 150 Kč (vstupné do divadla a cestu objednaným autobusem)
Sraz: 8:00 u Besedního domu, odjezd 8:15
Rozchod: asi 13:00 u Besedního domu

 

 

Pracovní činnosti v 1. pololetí

úterý (J. Požárová – PSLT)

 PROSINEC                  11.
      LEDEN                        8., 22.

 

 

Vzkaz – komunikační a slohová výchova

V ČJ se nejen píší pravopisná cvičení a určují pády a čísla, ale učíme se také správně komunikovat, volit vhodné jazykové prostředky odpovídající různým životním situacím. Tak jsme například opravovali vzkaz Marii od strýce, vymýšleli vzkaz pro kamaráda a připravovali text vzkazu na záznamník, který uslyší ti, co nás nezastihnout u domácího telefonu. I toto je jazyková příprava pro náš další život, určitě svých dovedností jednou využijeme i v praxi.

 

 

Mikuláš se blíží

U náš ve třídě už se pomalu chystáme na Mikuláše. Výtvarně jsme zpracovávali mikulášskou tematiku – malovali čerty, někteří jsme stihli i anděla a zároveň si vyzkoušeli kombinované techniky –  temperu s tuší a voskovku s vodovými barvami. A vůbec jsme se u toho nebáli.

 

Práce s laboratorní technikou

Žáci si v rámci hodin laboratorní techniky opět vyzkoušeli mikroskopování. Tentokrát jsme se zaměřili na různé druhy cibule, mech či plíseň. Pozorování se žákům velmi vydařilo a všem se líbilo.

 

 

Lyra 2018

Tentokrát jsme se společně vydali na koncert vítězů pěvecké soutěže Lyra. Atmosféra byla skvělá a všichni jsme si užili krásné písničky, vynikající výkony i medailony soutěžících. Už teď se těšíme na další ročník!

 

 

 

My life 

V hodině anglického jazyka jsme tvořili projekt. Zaměřili jsme se na svůj život a všechno, co je v něm pro nás důležité. Každý jsme se svého projektu zhostili jinak – malovali jsme, vystřihovali a lepili obrázky, používali slovníky. Podívejte se, jak se nám náš projekt povedl.
 

Sběr pomerančové kůry

Pomerančová kůra

Pomerančová kůra slouží k výrobě kandovaného ovoce, používá se k dochucení cukrářských výrobků nebo jako zdobný potravní doplněk. Už méně známé je její léčivé působení. V pomerančové kůře je koncentrována mnoho cenných látek. Rozhodně se tak nedá považovat za jakýsi bezcenný obal nebo odpad.

Jak na nás působí

V pomerančové slupce je shromážděno mnoho léčivých látek. Velmi bohatá je například na obsah bioflavonoidů. Lidské tělo si tyto látky samo nedokáže vytvořit a proto je musí získávat z potravy. Bioflavonoidy jsou velmi důležité pro správnou funkci a kvalitu cév. Jsou také nezbytné pro optimální využití vitaminu C v organismu. Pomáhají chránit tělo před vnějšími vlivy, posilují imunitní systém a tím pozitivně ovlivňují řadu zdravotních problémů.

 

 

100 let republiky

V minulém týdnu jsme i u nás ve škole oslavili stoleté výročí Československé republiky. Ve středu jsme se od starších spolužáků z 9. třídy dověděli základní informace o historii a absolvovali filmový dokument TGM osvoboditel.  V pátek pak naše oslavy vyvrcholily projektovým dnem. Všichni jsme se postupně vystřídali v jednotlivých třídách, kde pro nás byly nachystány různorodé aktivity spojené s první republikou a pak jsme se zúčastnili akce Staleté kořeny.  Na závěr pak starší žáci zasadili v parku na Réně památnou lípu.

 

Anthropos a planetárium

Ve čtvrtek 25. října jsme se vydali společně s 6. B do Brna na exkurzi do planetária a muzea Anthropos. Celý den jsme si náramně užili. Podívejte se, jak se nám tam líbilo.

 

 

Kocour v botách

Anglické divadlo bylo velmi zajímavé. Rozuměla jsem skoro všemu. Bylo to dobře udělané a vtipné. Líbilo se mi, že tam mluvili i česky. Jsem ráda, že jsme tam šli.

Sofie Ř.

 

 

 

Revolution train

Protidrogový vlak byl úžasný. Moc se mi to líbilo, bylo to hustý a moc mě to zaujalo. Líbilo se mi drogové doupě, bylo jak z toho filmu. Film skončil šťastně i smutně. Marcel kvůli drogám zemřel a Petra přežila a narodil se jí zdravý chlapeček.

Terka B.

 

Výtvarná výchova

V hodině výtvarné výchovy jsme opět pokračovali v egyptském stylu. Žáci se  pokusili zachytit podstatu postav a  znázornit ji v reliéfní malbě, kterou si rozvrhli do třech linií tak, aby každá měla svůj příběh. Využívali barvy typické pro egyptské umění a vyzkoušeli si i psaní hieroglyfů. 

 

Pracovní činnosti

V rámci pracovních činností se žáci v první hodině seznámili s laboratorním vybavením, se kterým se v dalších hodinách budou setkávat. Ve druhé hodině jsme si pak tyto pojmy zopakovali prostřednictvím laboratorního pexesa.

 

 

 

Evropský den jazyků

Při letošním projektovém dni jsme se zaměřili nejenom na rozdíly mezi řečmi, ale také na podrobnější informace o státech Evropy a jejich obyvatelích. Na internetu jsme si nejprve vyhledali všechny důležité informace a ve čtvrtek 27. září jsme se tři vyučovací hodiny věnovali jejich zpracování. Všichni jsme se do toho položili s velkou chutí a elánem, někteří doslova. 🙂 V pondělním OSV pak svoje výtvory odprezentujeme svým kamarádům, abychom se o výsledky své práce se všemi podělili.

 

Tělesná výchova

Tento týden jsme přišli o jednu hodinu tělocviku, protože se v naší republice konají volby. Ale vůbec nám to nevadilo, protože jsme díky tomu mohli využít teplého a slunečného počasí a zacvičit si na hřišti  venku v přírodě. Podívejte, jak se nám tam líbilo!

 

 

Sloh umíme i beze slov

V ČJ ve slohu trénujeme komunikaci, povídáme si na téma Já a moje rodina.

 Žáci mohli představit nejen sebe, ale i své blízké. Po mluvení přišla na řadu tichá hra. Spolužáci o sobě měli zjistit beze slov co nejvíce informací. Dařilo se jim, dodrželi pravidlo a zjistili o svých spolužácích i to, co vůbec netušili. Např. že mají mezi sebou muzikanty, chovatele exotických zvířátek, čtenáře, PC odborníky a také cestovatele. Každý z nás někde o prázdninách dovolenkoval… a kde to bylo, na to přijde řada v jiné komunikační hodině.

 

Tvoření v 6. A

V hodině výtvarné výchovy jsme se vžili do životního stylu pravěkých lidí a tak trochu se stali pravěkými umělci. Snažili jsme se zachytit liniaturu pravěkých zvířat a lovců a použít odstíny barev pro toto období typické. 

 

Adaptační pobyt v Čučicích

Na adapťáku to bylo strašně super. Všechny aktivity se mi líbily. Skamarádila jsem se se všemi. Myslím si, že adapťák nás sblížil, byl to nejlepší adapťák. A myslím, že ti co nejeli, musí litovat.
Sofinka Ř.

Byly tam strašně super hry, dobře tam vařili. Seznámila jsem se s celou třídou, hodně jsme si pomáhali. A i když jsem nebyla občas v týmu, ve kterém bych chtěla být, tak jsem se vždy snažila co nejvíce pomoct. Mně se líbila hra, jak jsme hledali detaily, ale bylo to těžké v tom, že byla tma.
Nelinka Z.

 

 

Sběr papíru

Od 4. 9. 2018 sbíráme starý papír. Objemnější balíky prosím ukládejte rovnou do sběrné nádoby, která se nachází v areálu školy na ulici Růžová 7.

Děkujeme
 

Recyklohraní

Od 4. 9. 2018 můžete odevzdávat vybité baterie a drobné vysloužilé elektrospotřebiče do připravených sběrných  nádob ve škole.