V sobotu 22. září se skupinka z naší školy spolu s dalšími studenty angličtiny vydala na studijně – poznávací pobyt do Velké Británie. Odjezd ve 4:30 se zdál nad naše síly, ale očekávání nových zážitků nám vše pomohlo zvládnout. Den v autobuse jsme zakončili nocí v hotelu na francouzském území. Ráno už nás čekala příjemná cesta trajektem, nádherný výhled na moře, poletující racci a na obzoru pověstné útesy v Doveru. Přivítalo nás ale také tradiční anglické počasí ve své extrémní podobě, lilo opravdu velmi intenzivně i na místní poměry. Z hradu Arundel, kde dodnes žije rod Norfolků, jsme tedy viděli zejména interiéry, rozlehlá zahrada musela bohužel zůstat nepoznána. Na cestě jsme ještě zhlédli přístavní Portsmouth s několika historickými loděmi a zvědavě jsme uháněli do Exeteru, kde nás měly přivítat naše hostitelské rodiny.

Představovali jsme si, jak budou vypadat, jak se chovat, ale hlavně to, jestli si s nimi opravdu zvládneme popovídat. Hned další ráno, když jsme si sdělovali dojmy, jsme zjistili, že všichni vše zvládli na jedničku. Teď byla na řadě další zkouška, a to první den ve škole. Rozdělení do skupin a už každý mířil se svým učitelem do třídy. Na češtinu jsme v tu chvíli opravdu mohli zapomenout. Dvě vyučovací hodiny utekly jako voda, přestávka na zahradě školy a už tu byly další dvě. Stejný režim nás čekal celý týden.

Odpoledne jsme vyráželi na různé výlety – nejstarší jeskynní systém Kents Covern, malebné přímořské městečko Torquay s palmami, molem a promenádou, Model Village se zmenšenými modely anglických budov, oblast Dartmoor se svými vřesovišti a divokými poníky, nebo největší britské akvárium ve městě Plymouth. Nejvíc legrace jsme si asi užili v zábavním parku Woodlands. Páteční poslední školní den nás čekalo závěrečné zhodnocení a nedopadli jsme vůbec špatně! Odpoledne jsme se ještě vydali do nádherné exeterské katedrály a do místních obchůdků. Poslední večeře v rodinách, rozloučení, balení kufrů, poslední noc.

V sobotu cesta do Londýna, na kterou jsme se těšili od samého začátku. Přehled o městě jsme si na začátku udělali díky London Eye, neboli obrovskému ruskému kolu. Výhled po městě, kde žije stejný počet obyvatel, jako v celé naší republice, byl jedinečný. Zblízka jsme si pak prohlédli nejdůležitější budovy – parlament s hodinami a zvonem Big Ben, Westminsterské opatství a královský Buckinghamský palác, sídlo královny Alžběty II. Piknik jsme si udělali v St. James´ Parku na typickém anglickém trávníku se skotačícími veverkami opodál. Na Trafalgar square jsme odolali pokušení krmit holuby a pokračovali na Covent Garden, oblast pověstnou milými obchůdky a pouličními umělci. Příjemně unaveni jsme usedli na loď, abychom se projeli po řece Temži a spatřili zbytek památek, např. Tower Bridge. Loď nás dovezla do městské části Greenwich, po které je pojmenován greenwichský poledník. Možnosti vyfotit se s jednou nohou na polokouli západní a druhou na polokouli východní málokdo odolal.

Posilněni párky od pánů řidičů jsme se vydali zpět domů, půlnoční trajekt nás pohoupal, kilometry dálnic uspaly a ivančická Oslavanská ulice pak upozornila, že už jsme opravdu doma. Po pravdě, autobusem zazněl návrh, že bychom to mohli obrátit a jet znovu. Zážitky byly intenzivní a jedinečné, všechny děti poznaly, že se ve světě neztratí a že dokážou komunikovat v jiném, než českém jazyce a funguje to! Prožili jsme opravdu krásný týden, za jehož perfektní organizaci děkujeme Karolíně Krejčí, zastupující jak místní jazykovou školu, tak cestovní agenturu Albion Moravia. Díky a doufejme, že se tento studijní pobyt stane pro naše žáky zajímavou tradicí a šancí poznávat sebe samé v daleké zemi.

A jak vše viděli někteří naši účastníci? Ti mladší byli struční a jasní: „Nejvíce se nám líbila procházka po Londýně. Také se nám líbil zábavní park. Tento zájezd byl skvělý, Lodon Eye bylo také dobré. Celé to bylo hustomegakrutopřísný“.

 Starší se rozepsali více: „Nejlepší na celém výletě byl Woodlands! Všichni jsme se tam vyřádili. Škola nás také moc bavila, spoustu jsme se toho naučili. Ve třídě s námi byla jedna Korejka a jedna Němka, které se s námi učily. V jiných třídách byli také žáci z jiných zemí. Poznali jsme, jaké to je dorozumívat se jen v angličtině. Měli jsme dobré rodiny, byli k nám milí a přátelští. Ochutnali jsme anglická jídla, která byla sice trošku jiná než naše česká, ale i přes to nám moc chutnala. Poznali jsme anglickou kulturu. Prošli jsme Exeter, město, ve kterém jsme bydleli. Poslední den jsme byli v Londýně, tam se nám taky moc líbilo. Byli jsme na London Eye, byl to zážitek! Nejraději bychom se do Anglie vrátili. Byl to prostě THE BEST TRIP TO ENGLAND!“

L. Psotová a Monika, Verča, Anička, Marťa, Nicholas, David a Adam