18. – 19. června Břeclav, Lednice, Dolní Věstonice

„Sláva nazdar výletu, nezmokli jsme, už jsme tu.“

Tak tuto písničku jsme si  při návratu ze školního výletu nezpívali, protože lilo jako z konve. Na výletě jsme strávili 2 dny, ale každý z nich byl úplně jiný. Jako den a noc. Ve čtvrtek nás celý den provázelo sluníčko, v pátek pršelo a pršelo, takže jsme náš původní program museli trochu upravit.

Ve čtvrtek 18. června jsme za krásného počasí nasedli do vlaku směr Brno a Břeclav. V Břeclavi jsme se ubytovali v autokempu Pod Hradem a vydali se na první část našeho putování. Cílem byl Lednicko-valtický areál. Prohlídka zámku a zámeckého parku byla příjemná, pro některé i poučná, ale nejvíce nás zaujala plavba lodí na minaret a výstup na věž po 302 točitých schodech do výšky téměř 60 metrů. Cesta nahoru a dolů nás tak vyčerpala, že zpáteční cestu k zámku některé dívky absolvovaly jako správné zámecké paní v kočáře taženém koňmi.

Po návratu do kempu pro nás Ondra připravil soutěže a hry, asi proto, abychom se unavili a lépe spali. To se mu celkem zdařilo.

V noci nás probudila bouřka a to už jsme tušili, že předpověď počasí, která slibovala vytrvalý déšť, tentokrát nelhala. Po snídani pro nás přijel autobus, kterým jsme se vydali na cestu k domovu. Zastavili jsme se v Mikulově, kde právě natáčeli film Bobule II, takže jsme mohli zahlédnout některé známé herce. Hlavním cílem naší cesty za poznáním však byly Dolní Věstonice a archeologické vykopávky z doby kamenné. Ukázky ze života našich dávných předků nám nebyly úplně cizí. Vždyť kdo nezná Štorchovy Lovce mamutů? Překvapilo nás však, jak je slavná soška věstonické Venuše malá. Někteří si koupili na památku její sádrovou repliku. Vyvrcholením celého výletu mělo být koupání na „Mušově“, v laguně v kempu Apolo, ale po návratu z muzea už pršelo tak hustě, že jsme byli mokří skrz naskrz i bez koupání. Vydali jsme se tedy rovnou domů. Škoda, že počasí úplně nevyšlo. Snad někdy příště.