V pondělí 6. listopadu 2023 do naší školy zavítal další odborník z praxe v rámci našeho školního projektu Odborníci ve škole a jako první navštívil hodinu OSV ve třídě 7. B. Pan Richard Kania, který pochází z Ivančic a je absolventem naší školy, v současné době žije v Praze a je učitelem tělesné výchovy a zároveň se věnuje baseballu.

Úvodem se nám krátce představil, popsal nám svoje léta na naší základní škole a své působení v Ivančicích. Zavzpomínal také na to, že tehdy v budově naší školy ještě byla kamna a muselo se v nich topit. Po základní škole pokračoval ve studiu na gymnáziu a po maturitě pak na vysoké škole v Praze – obor učitelství tělesné výchovy a angličtiny a v Praze také po ukončení studií už zůstal.

A jak se dostal k baseballu? Jeho první setkání s tímto sportem proběhlo už v dětství, kdy s rodinou pobýval v USA a tam si tento sport také poprvé vyzkoušel. V době studia na vysoké škole se mu začal věnovat a později začal hrát na té nejvyšší úrovni. Později se pak stal trenérem českého mužstva. Velmi se mu také hodila znalost angličtiny, protože díky schopnosti tlumočit mu byla nabídnuta mezinárodní spolupráce. Díky nabídce Evropské baseballové asociace se stal „envoy coachem“ pro evropské země, které na tom nejsou s baseballem moc dobře. Byl mu přidělený Izrael, s jehož mužstvem od té doby spolupracuje a dostal se s nimi i na olympiádu.

Pan Kania si pro nás kromě vyprávění připravil také prezentaci, ve které jsme se dozvěděli, co je to baseball, jak se hraje, jaká jsou jeho pravidla. Zjišťoval také, co o baseballu víme a ochotně odpovídal na všechny naše otázky. Na závěr jsme zhlédli dvě krátká videa se zajímavými záznamy baseballových zápasů.

Poté měli možnost setkat se s panem Richardem Kaniou také žáci 8. A a 9. A, a to v rámci výuky tělesné výchovy. V úvodu hodiny proběhlo krátké představení nejen jeho samotného, ale hlavně baseballu, pro mnohé sportu ne úplně tradičního. A protože jsme byli v tělocvičně, nečekala na žáky beseda, ale ukázka tréninkové jednotky.

Na začátku se žáci zahřáli během, kdy jejich vlastní těla sloužila jako překážky. Následovaly závodivé hry v družstvech, kdy trenér využíval jako pomůcky např. poskládané noviny, míčky na gumě, atd. Potom se už žáci rozdělili do dvojic a zkoušeli házet a chytat baseballový míč, kutálet ho spolužákovi a sbírat ze země, tedy základní činnosti baseballu. Nejvíc se žáci těšili na samotnou hru. Každý hráč v poli měl k dispozici baseballovou rukavici, pálkaři zase speciální odpalovací stojan, který umožnil snadněji se trefit do míčku.

Po celou dobu byla mezi žáky v hale pozitivní a zdravě bojovná nálada. Z hodiny jsme si odnesli velké množství nových poznatků a rad a také dárek – sadu potřeb pro hraní baseballu ve škole. Děkujeme a těšíme se, že si zase zahrajeme.

J. Kračmarová, J. Tesáčková