Tak jsme se dočkali. Konečně v Praze. Jako všechny deváťáky i nás čekala v září třídenní návštěva hlavního města. V pondělí 18. září 2023 jsme se tedy v příjemné skupince 17 žáků vydali na cestu. První den měl pro nás Tomáš Holý, náš průvodce ze SVČ, naplánovanou prohlídku komplexu Pražského hradu se svatovítskou katedrálou, Zlatou uličkou a výstavou Příběh Pražského hradu. Svůj výklad občas doplnil nějakým zábavným úkolem, který jsme měli během vycházky plnit, což nás bavilo. Později odpoledne jsme se dostali ještě na Karlův most, na Staroměstském náměstí jsme si nenechali ujít představení orloje na věži Staroměstské radnice. Potom už naše kroky směřovaly zpátky ke klubu Amfora, kde jsme se hned po příjezdu ubytovali.

Druhý den jsme hned po snídani vyrazili poznávat další krásy našeho hlavního města. Metrem jsme se přesunuli ke Kongresovému centru a Nuselskému mostu, následně pak na Vyšehrad. Navštívili jsme baziliku i hřbitov s náhrobky významných osobností. K poledni nám vyhládlo, ale rozchod na Václavském náměstí všechno zachránil. Někdo šel do klasické restaurace, většina potom na hamburger, tortillu nebo nějakou podobnou dobrotu. S plným žaludkem se nám opět šlo veseleji. Tentokrát na Petřín. Lanovkou pěkně nahoru, nejdříve na rozhlednu, ti odvážní až úplně nahoru. Hodně jsme se nasmáli v bludišti. Některá zrcadla zdeformovala naše postavy do podoby trpaslíků, lebkounů, svalovců. Potom lanovkou zase dolů a pěšky na Kampu, Sovovy mlýny a k Lennonově zdi. 

Ještě ve městě jsme si koupili fixy, abychom byli připraveni. Každý tady zanechal nějaký svůj vzkaz. Návštěvou budovy, kde sídlí Senát, jsme ukončili druhý den. Ještě hodinka a půl na večeři, nakoupení nějakých drobností v nákupním centru Arkády a pak už druhá a poslední noc.

Ráno jsme zabalili tašky a kufříky, uklidili pokoje a čekala nás poslední cesta metrem. Nejdříve na nádraží, do úschovny zavazadel, potom už pěšky k Národnímu muzeu. Zde jsme měli rozchod a samostatnou prohlídku expozic Zázraky evoluce, Okna do pravěku, Sály minerálů, Dějiny, …. Před odjezdem jsme si dali ještě oběd a potom už zpátky domů. Přijeli jsme až večer.

V Praze bylo krásně. Vyšlo nám počasí, měli jsme výborného průvodce, spoustu jsme toho viděli, zažili a dozvěděli se. Budeme mít na co vzpomínat.

Jitka Tesáčková