Naše škola využila nabídky vzdělávacího projektu VZP „Vzpoura úrazům“, který je zaměřený na prevenci úrazů a nehod u dětí. V pátek 9. prosince nás navštívili dva ambasadoři tohoto projektu Radek a Pavel. Jejich vyprávění je postaveno na opravdových příbězích.

Pavel studoval obor zubní technik na střední škole a pokračoval v jeho studiu na vyšší odborné škole. Těsně po jejím absolvování následoval onen osudný skok do bazénu. Celý jeho život se během minuty změnil. Najednou bylo a je všechno mnohem těžší. Vztah k pohybu a sportu ho ale nikdy neopustil. Má rád ragby, v němž hraju ligu za tým Captains, a jeho cílem je stát se právoplatným členem reprezentace. Kromě ragby jezdí ve volném čase na handbiku.

Radek se na invalidní vozík se dostal po pádu z 10 metrů, kdy nedodržel základní pravidlo a neuvázal si jistící uzlík na hlavním uzlu, na kterém visel na laně, přestože jsem ho vázal celý den na vedlejším panelovém domě. Prostě na jednu sekundu vypnul mozek. Již dva roky po úrazu se začal věnovat sportu vozíčkářů – devět let hrál basketbal, několik let dohlížel na své děti při sjezdovém lyžování na monoski a pět let jezdil na vodní lyži upravené pro sedící lyžaře. Vyzkoušel si i adrenalinové sporty jako skok v tandemu z letadla nebo paragliding vozíčkářů. K cestování po horách  si pořídil čtyřkolku. Byl to další krok k naplnění hesla všech aktivních vozíčkářů: SVOBODA V POHYBU. 

Oba ambasadoři přispívají ke změně vnímání postižených, k většímu propojování světa hendikepovaných a zdravých lidí. Podílejí se na osvětě v prevenci úrazů, protože vědí, že život je velmi křehký a stačí pár vteřin riskování či nepozornosti a vše může být úplně jinak. Přibližují dětem limity, které přináší život na vozíku, třeba jak je těžké si nasadit ponožku, ale také jim ukazují, že vozíčkáři jsou stejní lidé jako oni a že se jich nemusí bát.

Pro spoustu dětí se často jedná o první setkání s někým, kdo je na vozíku, a jsou překvapené, že všichni ambasadoři i přes svůj hendikep žijí aktivním životem, lyžují, jezdí na handbiku, hrají ping pong, basketbal, potápí se, hrají golf, triatlon, tančí, zakládají rodiny, mají děti! Ambasadoři se nestydí dětem odpovídat na jakékoliv otázky. Vše je postaveno na autenticitě a opravdových příbězích. Prevence má potom mnohem větší váhu, než když o ní vypráví naprosto zdravý člověk.

K. Vacková