Ve středu 13. 4. se v kině Réna uskutečnilo okresní kolo soutěže Rubikon. Naši školu reprezentovalo vítězné družstvo školní části soutěže, pětice žáků z 9. A. Stejně jako v kole školním měli hned pět soupeřů. Ivančické konkurenty z gymnázia a ZŠ TGM, dále pak školy z okolních měst – ze Zastávky, Dolních Kounic a Střelic.

Soutěžní tým ve složení Lenka Jahodová, Silva Těšíková, Caroline Kletzlová, Honza Vorel a Radek Oprchal si od začátku vedl nadějně. Před přestávkou, tzn. po dvou soutěžních kolech byl na třetím místě se ztrátou jednoho bodu na soupeře na vyšší příčce. Za sebou měli soutěžící v tu chvíli nejen úvodní kolo zaměřené na znalost zákonů, ale i nejtěžší část, ve které museli v minutovém proslovu reagovat na příběh, který byl na plátně představen a navrhnout řešení problému, který se v něm ukrýval. Po přestávce, po třetím úkolu, si družstvo polepšilo o jednu příčku a vyšvihlo se na druhé místo díky úspěchu při stavění virtuální pyramidy. Zde byla důležitá spolupráce celého týmu, každý měl svoji roli a deváťáci ukázali, že umějí táhnout za jeden provaz. Bohužel však přišlo kolo čtvrté, kolo, kdy nejde ani tak o znalosti, spolupráci, nebo schopnost zaujmout porotu, jako o štěstí. Více méně rozhoduje náhoda a dobrá sázka. Je trošku paradox, když ve hře zaměřené na prevenci proti sázení mladistvých lze v jednom kole pouhou sázkou získat víc, než tvrdou prací v kolech předchozích. Ale to je možná to, co chtěli tvůrci Rubikonu ukázat, i když velmi tvrdě. Náš tým neměl štěstí ve hře a všechny vsazené body ztratil. Tím pádem poklesl na předposlední místo a odnáší si drsné ponaučení o tom, že sázení se vůbec nemusí vyplatit.

Odnáší si ale také poznatek, že kamarádi za námi stojí i v těžkých chvílích. Ti, kteří tvořili publikum, fandili až do poslední chvíle a byli nejen slyšet, ale i vidět. Náš tým měl v této soutěži modrou barvu. Proto i všichni kamarádi byli oblečeni do modré barvy a s transparentem, třásněmi a několika vuvuzelami dodávali družstvu sílu. Vloni jsem zde psala, že doufám, že tehdy „mrtvé“ publikum se příští rok polepší. Teď mohu říci jen to, že doufám, že příští rok si nástupci všech zúčastněných vezmou příklad z  těch letošních. Publikum bylo výborné a podrželo velmi kvalitní tým. A z toho můžeme mít stejně dobrý pocit, jako kdybychom vyhráli!

L. Psotová