Třídní učitelka:
Mgr. Jana Kračmarová
Telefon do kabinetu:
546 419 274
E-mail:
kracmarova.j@zsvm.cz
Zástupci žákovského parlamentu:
Davča a Anička

31. 1. 2024

Plán na březen

4. 3. Žákovský parlament, 8.00


11. 3. Odborníci v naší škole – muzejní pedagožka, 6. a 7. třídy
14. 3. Krajské kolo Školského poháru chlapců 6. a 7. tříd, 8.00, sportovní hala
25. – 27. 3. Ukliďme Česko – dle rozpisu
27. 3. Projektový den – čtenářská gramotnost
28. 3. Velikonoční prázdniny
29. 3. Velký pátek

 

 

Co se u nás děje:

4. 3. 2024

Minulý čas v angličtině

V anglickém jazyce jsme ukončili 3. lekci věnovanou nejtěžší gramatice 7. třídy – minulému času prostému. K procvičování a opakování jsme využili různých aktivit a her – konverzovali jsme ve dvojicích, o tom, co jsme dělali o víkendu, hráli jsme piškvorky a hru s plácačkami na mouchy na opakování nepravidelných sloves. K opakování jsme také používali tablety a počítače. Závěrečnou aktivitou byla tvorba projektu na téma Moje dovolená. K vyhledávání neznámých slov jsme využívali internet a snažili se co nejlépe popsat, co jsme na dovolené prožili a jak se nám to líbilo. Svoje projekty jsme na závěr prezentovali před spolužáky.

J. Kračmarová

zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz

 

1. 3. 2024

Ludwig van Beethoven – německý hudební skladatel a klavírista

Je jedním z nejobdivovanějších skladatelů v historii a jeho skladby patří k nejhranějším z repertoáru klasické hudby např.: Sonáta pro klavír a orchestr – “Měsíční svit”,” Pro Elišku”; symfonie – “Osudová”, “Óda na radost”… A o tomto skladateli jsme se chtěli dozvědět víc pomocí našich projektů.

A. Krejčířová

zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz

 

28. 2. 2024

Odborníci v naší škole – policisté ze zásahové jednotky

V úterý 27. února 2024, v rámci projektu Ten umí to a ten zas tohle aneb odborníci v naši škole, navštívili naši třídu 7. B dva zástupci policejního sboru ze zásahové jednotky JE Dukovany. Prvním z nich byl strýček našeho žáka Štěpána pan Jaroslav Perna a druhým jeho kolega pan Jaroslav Tengeri. Nejprve žákům povyprávěli o své práci a o zásazích, kterých se jejich jednotka zúčastnila. Poté už následovala prezentace jednotlivých zbraní a celé výzbroje, v rámci které si všichni zájemci mohli vyzkoušet, jaké to je, držet takovou zbraň v ruce a mířit s ní nebo si nasadit 15 kg těžkou neprůstřelnou vestu s helmou. Děkujeme oběma dobrovolníkům za to, že se ve svém volném čase s námi podělili o zkušenosti ze své zajímavé a nebezpečné práce.

Jak se žákům beseda líbila?

Po informacích nám dovolili se podívat na zbraně a potěžkat je. Pak jsme se mohli ptát. Taky jsme si zkoušeli vestu a helmu a říkali nám něco o zdravovědě, protože jeden z nich byl zdravotník. Vyzkoušeli jsme si i zaškrcovadlo na zastavení krvácení. Moc se mi to líbilo, bylo to super a bavilo mě to.

Nellča

Líbilo se mi, že jsme si mohli vyzkoušet zbraně a řekli nám něco o nich, například že některé stojí i 150 000 Kč. Taky nás seznámili s tím, co tato práce obnáší.

Dan

Přednáška se mi opravdu velmi líbila. Páni mluvili zajímavě a nejlepší byla přehlídka zbraní, se kterými jsme si mohli zamířit a podržet si je. Bylo to skvělé.

Honza

Toto setkání bylo fajn. Zbraně super a v tom oblečení bych šla klidně i do školy, úplně krásné. Celkové znalosti na jedničku. Bylo to fajn a jednou je určitě potkám a pokecáme.🙂 

Kačka

Bylo to super. Pánové byli moc hodní, popsali nám zbraně a mohli jsme vidět taser. Ale já bych asi nechtěla být policistka, je to spíš pro kluky.

Domča

Hodně se mi to líbilo. Nejlepší byla ukázka zbraní a příběhy. A škrcení žíly.

Oliver

zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz

 

28. 2. 2024

Jak žili Slované – dějepisný projekt 7. B

Téma žáci zpracovali ve dvojicích, k 3D modelu patřila i badatelská část, ve které žáci přidali ke svému výrobku i teoretické informace, které vysvětlovaly vlastní projekt.

Stavěli například modely obydlí, hradiště s branami. V nejlepších domech žil velmož a jeho rodina, stejně pohodlné ubytování měl i kněz. Domy bohatých Slovanů měly často více místností a na střechách je kryly dřevěné šindele nebo slaměné došky. Poddaní žili v podzemnicích, nebo v srubových domech. Motlitby patřily ve středověku ke každodennímu životu. První Slované věřili v pohanské přírodní bohy – Svantovíta, Peruna, Moranu, Vesnu, vykonávali rituální obřady a dávali bohům oběti. Od 9. st. věřili v jednoho Boha, přijímali křesťanství. Všichni potřebovali pravidelné bohoslužby. Kostel nebo rotunda byly často navíc jedinou pevnou kamennou stavbou. Slovanské ženy i muži se zdobili šperky, mezi které patří např. gombíky, záušnice, nákončí na opasky.

Ve fotogalerii si prohlédněte fotky prezentace žáků k projektům, připravíme také výstavku na chodbu v 1. patře,  aby si modely mohli prohlédnout i ostatní zájemci o historii Slovanů.    

uč. D R. Blažková

 

26. 2. 2024

Perštejni – husité

Agentura Pernštejni, organizace zaměřená na popularizaci historie a kultury, si připravila výukový program o husitech. My jsme toto představení navštívili v kině Réna v pondělí 26. února. Tato agentura se specializuje na interaktivní a zábavné formy vzdělávání, které přináší minulost do života dětí. A tak se děti mohou přímo zapojit do poutavého příběhu a prožít dobu husitských válek interaktivně. Představením nás provázeli husita a rytíř, kteří nás vtipně seznámili s bojovým uměním husitů. Vybírali si také dobrovolníky z řad žáků, z naší třídy se přímo na vozové hradbě “do bojů” zapojili Prokop, Kuba S. a Pavel.

Názory žáků:

Bylo to hezké představení s velkým humorem. Ukazovali nám, jak se  bojovalo a z čeho se skládalo brnění.

Filip

Pánové měli velice dobré kostýmy a byli vtipní. Mohli jsme si zkusit, jaké to bylo být v husitské armádě a na konci nám ukázali boj. Moc mě to bavilo.

Domča

Bylo to zajímavé a srandovní a jsem ráda, že jsme se na to šli podívat.

Nikča

Líbilo se mi, že mě vybrali, abych si vyzkoušel, jaké to bylo na voze. Jen se mi nelíbilo, že to bylo krátké. 🙂 

Prokop

Moc jsesm si to užila. Dozvěděla jsem se, jak se bránili husité proti nepřátelům a na konci nám ukázali souboj.

Vanesska

 

23. 2. 2024

Pracovní činnosti – pozemky

V pracovních činnostech jsme se teď začali věnovat učivu o půdě – z čeho vzniká, z čeho se skládá, jaké druhy půdy známe a také čím a jak musíme půdu zpracovat před tím, než do ní můžeme zasít rostliny. Zhlédli jsme video, zkusili si test na Kahoot.it a když jsme si v něčem nebyli jistí, vyhledali jsme si informace na internetu.

 

16. 2. 2024

Reklama na knihu

Mimočítanková četba je součástí  výuky ČJ literární výchovy, žáci si mohou vybrat knihu podle vlastního výběru, nebo s nějakým zadáním. Např. kniha, kterou mi doporučil můj kamarád, popř. kniha, kterou bych prostřednictvím reklamy doporučil ke koupi, prodeji, či vypůjčení já. Toto téma žáci 7. B velmi ilustrativně a nápaditě zpracovali a předvedli svým spolužákům. Propagaci knihy zvládli většinou formou plakátu, ale jeden z projektů byl inovativní, Štěpán nám připravil videoreklamu, v níž sám vystoupil. Všichni jsme ocenili jeho super nápad. Každý, kdo úkol splnil, si zaslouží ocenění a pochvalu. Děkuji, sedmáci, za vaši kreativitu.  

R. Blažková

zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz
zsvm.cz

 

14. 2. 2024

Recitační soutěž na 2. stupni

V úterý 13. února 2024 se konalo školní kolo postupové soutěže recitátorů, ve kterém naše žákyně předvedly své umělecké výkony. Celkem se zúčastnilo devatenáct recitátorek, jejichž výkony byly skvělé a velmi vyrovnané.

Účastníci jsou vždy rozděleni do dvou kategorií. V první části se spolu utkají vždy žáci 6. a 7. ročníků, v druhé části pak přicházejí na řadu odvážlivci z 8. a 9. ročníku. Moc si vážíme všech, kteří dokážou překonat svůj ostych a trému a recitují před spolužáky z jiných tříd. Patří vám velká pochvala!
Naše tři odvážné třídní recitátorky Anička, Klárka a Natálka sice tentokrát ve velké konkurenci neuspěly, ale není všem dnům konec, příští rok se to třeba podaří. 🙂