7. B
Plán na říjen
2. 10. Žákovský parlament
9. 10. Den V. Menšíka – v hodině OSV
13. 10. Den otevřených dveří
19. 10. AMOS, burza středních škol
19. 10. Exkurze – Pohansko, Mikulčice
26. – 27. 10. Podzimní prázdniny
Evropský den jazyků
Evropský den jazyků (EDJ) je den podpory jazykového vzdělávání v Evropě. Slaví se každoročně 26. září už od roku 2001, a to z iniciativy Rady Evropy. V Evropě se mluví asi 225 jazyky, což jsou asi 3 % celkového počtu jazyků na světě.
Na naší škole – ZŠ Vladimíra Menšíka jsme letos tento projektový den pojali trochu netradičně. Ve třech třídách školní družiny na nás čekali rodilí mluvčí z anglicky mluvících zemí z jazykové školy TLC Brno. Všichni žáci od 5. do 9. ročníku se postupně na hodinách u těchto vyučujících vystřídali. Zopakovali si s nimi základní pozdravy a fráze a pomocí prezentace se seznámili se zeměmi, kde je angličtina hlavním jazykem. Poznali kulturní zvláštnosti, osobnosti i skladbu jídelníčku a zkusili s nimi konverzovat. Dobrovolníci k prezentacím přidali i své vlastní zážitky jak z rodné země (jaké to bylo, když nad jejich domem zuřil hurikán Michael nebo jak chutná extra velká plněná pizza z Chicaga), tak i zážitky z cestování po celém světě. Po počátečním ostychu se všichni osmělili, aktivně se do komunikace zapojovali a měli možnost si “naživo” procvičit své znalosti angličtiny.
Ve zbývajících vyučovacích hodinách žáci pracovali ve třídách. Nejprve si poslechli pozdravy ve 23 jazycích a snažili se rozlišit, které jazyky mezi nimi byly. A protože spousta dětí o prázdninách cestuje do cizích zemí, zavzpomínali si na to, jak se vlastně na cestách dorozumívají. Ve skupinkách se pokoušeli vytvořit cosi jako „top 10“ slovíček, frází či obratů, bez kterých bychom se v zahraničí neobešli. Názory se lišily. Od praktických „Pomoc!“, „Kolik je hodin?“ až po „Jednu zmrzlinu, prosím!“.
Od těchto frází poté přešli k další aktivitě. Žáci si ve skupinkách zvolili jazyk, který jim připadá zajímavý, a vžili se do rolí autorů cestovních příruček a začali tvořit projekt se zajímavými informacemi o vybraných zemích. Někteří žáci se rozepsali o kuchyni své země, někdo se snažil doporučit knihy a filmy, které nám zemi a jazyk dobře představí, někdo památky. Vznikla zajímavá a různorodá díla. Každý to viděl trošku jinak. Není divu, i naše výlety bývají různé, každého zajímá něco jiného. Angličtina, kterou jsme používali, nám šla lehce. Ale třeba slovíčka v maďarštině, řečtině nebo finštině, to byl oříšek. Seznámili jsme se se spoustou dalších jazyků. A kdo ví? Třeba něco z nich použijeme už příští léto na cestách!
Sedmáci v knihovně
26. září 2023 žáci 7. B zahájili výuku literární výchovy návštěvou ivančické knihovny. Paní knihovnice nás na úvod seznámila s pojmy, které se chodu knihovny týkají, a pak jsme se pustili do praktických dovedností. Každý obdržel lístek se jménem autora a názvem knihy. Pak využil buď místní PC, nebo svůj mobil (pokud byla data) a našel si v on-line katalogu daný titul, další fáze byla zjistit, zda je kniha k absenční výpůjčce. Pokud katalog říkal, že je kniha přítomna v knihovně, tak posledním krokem bylo najít ji v daném regále a přinést paní knihovnici. Bylo to náročné, mnozí ani nečekali, že se u hledání knih docela zapotí. Závěr patřil BIBLIOSCHRÁNCE, boxu postavenému před knihovnou, a my už víme, že slouží k vrácení vypůjčeného dokumentu i mimo provozní dobu knihovny. Myslím, že teď už se v knihovně všichni budou lépe orientovat a třeba se někteří stanou i novými čtenáři Městské knihovny Ivančice.
R. Blažková
Naše první krůčky v němčině
V 7. třídě nám přibyl další cizí jazyk a my jsme se rozhodli pro němčinu. Nejdříve jsme se naučili pozdravy a oslovení a teď “bojujeme” s čísly. Naštěstí stále máme úsměvy na tváři a učivo nám jde . (říká paní učitelka).
Dnešní hodinu německého jazyka nám Domča zpestřila přineseným suvenýrem z Oktoberfestu, který se právě v této době koná v Mnichově.
Výtvarná výchova
Západ slunce nad mořem je ohromujícím přírodním divadlem, které nám poskytuje perfektní příležitost zkoumat harmonii teplých a studených barev. Když slunce klesá k obzoru, obloha se rozplývá v odstínech červené, oranžové a žluté, což jsou typické teplé barvy, které vyvolávají pocit tepla a pohody. V kontrastu k těmto teplým odstínům, moře přechází do chladných tónů modré, fialové a zelené, což dodává scenérii západu slunce tajemství a klidu. A právě tohoto se snažili dosáhnout žáci VII. B v prvních hodinách výtvarné výchovy v pondělí 11. a 18. září 2023. Můžete se pokochat jejich emotivně nabitými obrázky a zavzpomínat například na svou dovolenou.
Fyzika
Po dvouměsíční přestávce přišel opět čas na fyziku. Nečekali jsme a hned 14. záři jsme si zopakovali základy měření fyzikálních veličin. Každý pracoval s posuvným měřítkem, které použil pro změření rozměrů krychle. Nevynechali jsme ani opakování matematiky, kde bylo potřeba vypočítat objem krychle. Pomocí barviva jsme si vyzkoušeli tvrzení, že atomy jsou v neustálém pohybu.
Lyžařský kurz
Termín: 7. – 12. 1. 2024
Místo: Filipovice v Jeseníkách, Skiareál Filipovice, sedačková lanovka + pojízdný pás pro začátečníky (asi 5 minut volné chůze od ubytování)
Ubytování: penzion Pepovka, 2-3 lůžkové pokoje s wifi a TV, 2 pokoje mají společnou chodbičku se sprchou a WC, více info www.pepovka.cz
Strava: plná penze, teplé večeře, bývá i druhá večeře např. žemlovka, pečivo s pomazánkou, šunkou, chléb ve vajíčku, …
Orientační cena podle loňského roku: ubytování + strava + permanentka na lyžování = cca 6 000 Kč (ještě bude upřesněno)
Dopravu hradí škola.
Je možné vzít si pouze lyže, snowboard se nevyučuje. Přihlásit se může každý, i ti, kteří nikdy na lyžích nestáli.
Adaptační program
Na letošní adaptační program jsme nikam necestovali, ale docházeli jsme pěšky dva dny – 7. a 8. září na SVČ Ivančice. Každé ráno jsme se vydali vzhůru městem a na Zemědělské ulici na nás čekal Ondra Podolský s programem, ve kterém postupně zapojil naše myšlení, schopnost organizovat, účelně spolu komunikovat a naslouchat si tak, abychom dokázali splnit a vyluštit všechny úkoly, které nám postupně zadával. Cílem programu bylo naladit se po prázdninách na nový školní rok a naučit se vzájemné spolupráci v třídním kolektivu, což jsme využili i pro seznámení s naší novou spolužačkou Martinou. Většinu her jsme hráli venku v zahradě, protože sluníčko po oba dva dny příjemně hřálo. Aktivity následovaly jedna za druhou, dá se říci, že program byl velice intenzivní a stihli jsme toho opravdu hodně. Byli jsme spolu, byla legrace, dozvěděli jsme se o sobě zase o trošku víc, než jsme věděli doposud. Byl to asi ten nejlepší start do nového školního roku, jaký jsme si mohli přát! Za skvělou organizaci děkujeme Ondrovi s Tomášem.
Byla to velká zábava a sranda. Hráli jsme různé soutěže na rychlost a na postřeh. Nejvíc mě bavila hra kolem světa. Moc jsem si to užila.
Nellča
Líbilo se mi, jak jsme běhali a zapisovali písmena a pak jak jsme stavěli věž. Adapťák byl fakt super!
Beatka
Na adaptačním pobytu se mi nejvíce líbily týmové hry. Vedoucí byli velmi milí a snažili se to pro nás udělat co nejpříjemnější.
Vojta
Hráli jsme zábavné hry, spolupracovali jsme hodně v týmech, ale i ve dvojicích. Hráli jsme vevnitř i venku, prostě zábava.
Sofča
Hráli jsme zajímavé hry, například slepeckou vybíjenou. Náš vedoucí byl Ondra a jeho pomocník Tom, hned jsme si padli do oka. Bylo to fajn.
Šimon